ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Viete, čo je debničkovanie?

Čerstvosť, kvalita, ekologickosť, skvelá chuť a domáce výrobky. Tieto slová sú výstižné pre netradičnú aktivitu, ktorej sa už  istý čas venujú manželia Kollárovci. Debničkovanie je v podstate určitý druh e-shopu, kde si viete vybrať rôzne produkty od šikovných farmárov a výrobcov, najmä z okolia Košíc. Objednaný tovar vám nepríde v balíku poštou, ale prevezmete si ho osobne v debničke. Ako debničkovanie funguje a čo všetko je v ponuke Debničky od babičky sa dozviete z Terezkiných odpovedí.

uprNa úvod priblíženie. Kto stojí za touto myšlienkou, čo bolo podnetom na začatie debničkovania a odkiaľ ste vlastne čerpali inšpiráciu?

Sme Tomáš a Terezka a myšlienka vznikla počas končenia vysokej školy. Inšpiráciu sme čerpali zo západu, avšak chceli sme sa odlišovať. Boli sme presvedčení o tom, že keď sa niekde usadíme, tak si budeme kupovať potraviny ako mäso či mliečne výrobky priamo od farmárov. Uvedomili sme si však, že debničkovanie funguje na západe a v Košiciach to chýba. Tomáš pochádza z Košíc a bolo prirodzené, že sme sem prišli a tak začali debničkovať.

Ako funguje samotné debničkovanie?

Funguje to tak, že predávame ovocie, zeleninu alebo iné domáce výrobky od malých farmárov a prvovýrobcov. Zákazníci si môžu svoj tovar objednať buď do papierovej tašky alebo do drevenej debničky. Objednávať sa môže do pondelka 8:00 rána, ak chcú tovar doručiť v utorok, a do stredy 8:00 rána, ak chcú tovar na štvrtok. Toto je našou novinkou, a tak ľudia už nemusia čakať príliš dlho na svoje dobroty.

jahody pripravené na rozvoz fbČo všetko ponúkate?

Ponúkame sezónnu zeleninu a ovocie, medy, 100% slnečnicový a repkový olej za studena lisovaný, musli a raw tyčinky, džemy a výživy bez cukru, prepeličie a slepačie vajíčka, 100% ovčiu bryndzu, ovocné šťavy, čokolády, kváskový chlieb a množstvo ďalších produktov.

Svojou činnosťou podporujete viacerých slovenských farmárov a pestovateľov a taktiež aj stolára, ktorý pre vás vyrába debničky. Ako ste s nimi nadviazali spoluprácu? Kto oslovil koho?

Bolo to individuálne, väčšinu dodávateľov sme našli sami, niektorí sa nám ozývajú. Funguje to zväčša tak, že sa nám ozvú aj výrobcovia bez oficiálnej výrobne a tam bohužiaľ nemôžeme naviazať spoluprácu.

jesenná debnička fbČo si ľudia objednávajú najčastejšie?

Najčastejšie je to asi pečivo a rôzne druhy čerstvej zeleniny.

Ponúkate prevažne sezónne produkty. Čo robíte a ponúkate napr. v zime? 

Ponúkame všetko, čo sa dá uskladniť. Teda mrkvu, zemiaky, cibuľu, petržlen, jablká a všetok ostatný sortiment ako pečivo či prepeličie vajíčka.

Na vašej stránke uverejňujete aj recepty. Kto ich vymýšľa a pripravuje?

Pripravujem ich ja (Terezka), fotím buď ja alebo môj manžel. Už nemám na to toľko času, ale chcem sa znovu viac pustiť do varenia a pečenia.

OPRE TRIOVšimla som si, že chodievate aj na trhy a podujatia, no nezmestí sa tam všetko. Čo na nich ponúkate?

Stále si vyberieme nejaké 2-3 produkty, ktoré predávame. Závisí to od sezóny. Niekedy to je med, inokedy oleje či zelenina.

Na záver podstatná otázka: Prečo by mali Košičania začať s debničkovaním?

Pokiaľ im záleží na vlastnom zdraví, mali by nakupovať zdravé potraviny. Sme uľahčením, všetko kvalitné nájdu na našej stránke. V obchode alebo na trhu môžu len odhadovať, či jahody napríklad boli alebo neboli striekané alebo či sú priamo od pestovateľa. My za to ručíme. Zdravé stravovanie nie je otázkou peňazí, ale priorít. Je veľa ľudí, ktorí si kúpia najnovšie technologické vychytávky a v potravinách volia tie najlacnejšie varianty.

rozdávanie jahôd v meste

Viac informácii sa dozviete na stránke debnickaodbabicky.sk

Foto: Debnička od babičky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *