ČlánkyMagazínOvocie a zelenina

Rebarbora: Zelenina alebo ovocie?

Rebarbora je v našich končinách dosť nedocenenou plodinou a v záhradkách sa nevyskytuje príliš často. Jej koreň sa využíva na liečenie rôznych zdravotných problémov, no pomôže aj pri ozvláštnení a dochutení koláčov a iných sladkých pokrmov.

O rebarbore sa často vedú diskusie spojené s jej zaradením. Je to zelenina alebo ovocie? V roku 1947 o tom dokonca rozhodoval americký súd, ktorý nakoniec určil, že rebarbora je ovocie. Svoje tvrdenie postavili na tom, že sa používa len pri príprave dezertov. Tento fakt však už dávno neplatí. Dnes je rebarbora označovaná za zeleninu, ktorú vďaka svojej osviežujúcej kyslej chuti možno využiť ako v sladkej, tak aj v slanej podobe.

Rebarbora dokáže výborne dochutiť tučné ryby alebo bravčové mäso. Stonky rebarbory sú vhodné aj na prípravu kompótu, lekváru, koláčov alebo ako náplň do buchiet. Kúsky nevyužitej rebarbory sa môžu aj zamraziť na neskôr, a to v surovej aj varenej podobe. Do jedálnička sa odporúča zaradiť maximálne dvakrát do týždňa. V každom prípade však používajte len jej stonku. Listy odtrhnite a hoďte na kompost. Obsahujú totižto nebezpečnú toxickú látku, ktorá u človeka môže spôsobiť zlyhanie obličiek alebo metabolické ochorenie.

rhubarb-1293494_1280

Pôvod tejto zeleniny je až v ďalekej Ázii. Jej zber tu začína práve v apríli, takže by sa už mala objavovať aj na nákupných pultoch. Ak máte záhradku a v nej voľné miesto, rozhodne neváhajte a začnite s výsadbou. Ideálne  je polotienisté miesto s vlhkou a priepustnou pôdou. Tento mesiac je na to ako stvorený. Zbierať ju potom môžete až do polovice júna, dlhšie už nie, a to z dôvodu prílišného nahromadenia nebezpečnej kyseliny šťaveľovej.

K pozitívam rebarbory patrí vysoký obsah vápnika. Ten upokojuje nervy a podporuje tvorbu kostnej hmoty. Aj vďaka tejto prednosti sa zaraďuje medzi vhodné pokrmy pre ženy v menopauze a tehotenstve.  Naopak, neodporúča sa ľuďom s boľavým žalúdkom, častými žlčníkovými záchvatmi či podráždeným tráviacim traktom. Bunky ukryté v jej stonke obsahujú až 90% vody a práve preto má nízku energetickú hodnotu. Dobrou správou pre ženy je obsah kyseliny pantotenovej, ktorá prospieva pokožke aj vlasom.

foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *