ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Fotenie jedál na sociálne siete

Žijeme v dobe, kde nám miesto kráľovskej autority panujú sociálne siete. Instagram, Facebook, Snapchat a rôzne ďalšie sa nám vkradli do života a nevedomky ho ovplyvnili. Každý deň je zverejnených niekoľko tisíc rôznych fotiek, či už z dovolenky, výletu alebo len tak – z dlhej chvíle. Užívatelia horlivo naháňajú a dávajú „lajky“ a tak klesá alebo naopak stúpa popularita daného človeka. Novodobým fenoménom sa stalo tiež fotenie jedál a to z rôznych podnikov, či reštaurácií. Viete ako na to?

Instagram náš každodennýtwitter-292994_1280

Sociálna sieť Instagram je preslávená tým, že je plná fotiek najrôznejšieho druhu. Majú ho svetové celebrity i bežní smrteľníci. Veľkým trendom, ktorý túto sieť zasiahol je fotenie jedál. No nemyslite si, že fotka nebude upravovaná. Bude! Fotku často zdobí dokonalé jedlo, naservírované ako podľa pravítka. Dokonalé prestieranie, lesklý príbor, drahé víno alebo káva.

Na zábere nie je chlieb s maslom a cibuľou, ale luxusné pochúťky. Niekedy ani daný človek nemusí mať drahé jedlo vo vychytenom podniku, ale fotku naaranžuje tak, že tento dojem máme a to je tajomstvo Instagramu.

No odvrátenou stranou tohto „ošiaľu“ je iná vec. V prvom rade to, že týmto fotením si človek jedlo neužije a nevychutná. Drahocenné minúty aranžovania, aby bolo jedlo hodné fotky na Instagrame len kazia atmosféru toho, že si jedlo treba vychutnať. V neposlednom rade je večné zverejňovanie fotiek aj neúcta k danému kuchárovi.

Zaujímavosť

V júni 2015 použilo hashtag so slovom #food takmer 183 miliónov užívateľov!food-2571514_1280

Nie všetkým sa zdá, že fotenie jedál na sociálne siete nie je v poriadku. Vedci z amerických univerzít prišli na to, že vešanie záberov jedla na sociálne siete má pre človeka svoj význam. Pri fotografovaní jedla vraj človek pozitívne rozvíja svoje estetické cítenie a tiež rôznorodé vône. Kombináciou estetického a čuchového vnemu docielime to, že konzument si jedlo viac vychutná. Ak pred samotným fotením jedlo upraví alebo doladí – vo finále sa na neho bude viac tešiť a v danom podniku minie dokonca aj viac peňazí.

Rady ako docieliť, aby jedlo na fotke vyzeralo dokonale

  • ak chcete fotiť ovocie, vyberte si viac druhov a tvarov. Pozor ale na rôzne kazy a nedokonalosti- ovocie nemôže mať jedinú chybu!
  • jedlo odfoťte čerstvé: niektoré druhy potravín po čase už nevyzerajú čerstvo, preto si scénu pripravte vopred
  • s jedlom sa vyhrajte: naservírujte ho na tanier tak, aby vyzeralo esteticky a dokonale
  • ak chcete, aby fotka zaujala pohrajte sa s rekvizitami: farebné taniere, elegantný príbor, kytica kvetov či lupene ruží. To všetko poskytne divákovi estetický zážitok nielen z jedla, ale aj zo scény
  • pekný podklad: výber podkladu je  kľúčový, pretože mnohí na pekný podklad zabúdajú a nevhodný výber kazí výslednú fotografiu. Vyberte staré drevo, farebný obrus, čipku – čokoľvek, čo dodá fotke šmrnc.
  • správny uhol: foťte jedlo najmä zhora, pretože je to teraz veľmi populárne
  • svetlo, svetlo, svetlo: využite denné svetlo, ktoré vyzerá na fotke najprirodzenejšie

Patríte aj vy k ľudom, ktorí si najprv urobia fotku pokrmu a potom ho idú konzumovať? Ak áno, tak vám iste naše rady pomohli.

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *