Levanduľa – bylinka do voza i do koča

Levanduľa - bylinka do voza i do koča

Navonok jemná a krehká, vo vnútri silná a liečivá. Levanduľa sa niekedy pestovala len vo francúzskom Provensalsku. Dnes si ju už pre radosť či pre svoje potreby môžete vypestovať bez problémov aj doma. 

Levanduľa má prenikavú, sladko kvetinovú a zároveň korenistú arómu s prímesou citróna a mäty. Najvýraznejšiu arómu majú kvety, no nezaostávajú za nimi ani listy, ktoré sa rovnako dajú použiť, či už pri výrobe domácej kozmetiky alebo liečivách. 

levanduľa

 

Levanduľa je bylinka, ktorá je vhodná aj do kuchyne, aj do vašej domácej lekárničky. Z jej kvetov a listov si môžete vyrobiť masážny olej, parfém či dokonca masku na tvár a tinktúru na podporu rastu vlasov. Jej výnimočné vlastnosti môžete využiť aj v kuchyni, v ktorej si určite nájde svoje miesto. Ponúkame vám pár skvelých tipov na to, ako sa levanduľa dá využiť v kuchyni naplno. 

Vedeli ste…

že levanduľa má pozitívne účinky na naše zdravie? Samozrejme, od bylinky takého formátu sa to aj očakáva. Levanduľa je výborná na potlačenie stresu a celkové uvoľnenie. Jej vôňa alebo čaj z levanduľe pozitívne bojujú proti depresii a úzkosti. Okrem toho sú levanduľový sirup, med alebo čaj tiež výbornými v boji so zápalmi a pri svalových kŕčoch. Niet divu, že je taká obľúbená. Jej vznešenosť pozitívne vplýva na naše fyzické a psychické zdravie. 

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *