Liečivý sirup z fialiek

Neviem ako vy, ale ja v kuchyni veľmi rada skúšam pripravovať nové veci. Ak sú čo najnetradičnejšie o to viac sa neviem dočkať, kedy príde víkend a môžem sa venovať príprave jedla alebo dezertov. Tentokrát som si pre vás pripravila netradičný recept na liečivý sirup z fialiek. 

Na jar, keď všetko kvitne ich viete nájsť na lúke, v lese či dokonca na dvore alebo v záhrade. Sú krásnymi poslami jari, ktorej sa po dlhej zime nevieme dočkať. Fialka je nádherný liečivý kvietok, ktorý vás opantá svojou nežnosťou a krásne fialovou farbou. Sirup z fialiek je výborný ak vás trápi kašeľ či nepríjemné hlieny. Pomáha liečiť dýchacie cesty, zmierňuje reumatické bolesti, bolesti hlavy, nepríjemné migrény. Skúste si ho pripraviť? 

sirup z fialiek

Na liečivý sirup z fialiek budeme potrebovať: 

dve plné hrste kvetov jarných fialiek
1 l prevarenej vody 
1 kg kryštálového cukru
1 Čl kyseliny citrónovej 

Ako na to: 

Najprv si natrháme kvety fialiek. Jemne ich prepláchneme pod prúdom vlažnej vody. Necháme ich v sitku odkvapkať. Následne si tieto opláchnuté fialky rozprestrieme na kuchynskú utierku a opatrne osušíme. 

Prevaríme si vodu a zalejeme ňou pripravené kvetiy fialiek, ktoré sme si dali do hrnca. Fialky zaliate vriacou vodou prikryjeme pokrievkou a necháme luhovať najlepšie 24 hodín v chlade. Po odstáti fialky precedíme. Kvety môžeme poriadne prelisovať ešte cez sitko alebo gázu. Do hrnca pridáme cukor a na miernom ohni necháme zovrieť. Keď nám sirup z fialiek začne vrieť, pridáme kyselinu citrónovú a necháme variť ešte 20 minút. Hotový sirup nalejeme do čistých a suchých fliaš a dôkladne uzatvoríme. Otočené hore dnom a prikryté kuchynskou utierkou necháme vychladnúť. Voilá, liečivý sirup z fialiek je hotový. Nazdravie! 

TIP: Fialky pustia neodolateľnú fialovú farbu, ak ju chcete zanechať, vynechajte kyselinu citrónovú, no majte na zreteli, že jednu plnú hrsť natrhaných kvietkov budete musieť ešte pridať. Okrem toho kyselina citrónová pôsobí ako konzervant, takže ak sa rozhodnete ju do sirupu nepridať, mali by ste hotovú medicínu držať v chlade na tmavom mieste. 

sirup z fialiek

Páčil sa vám tento recept? Podporte ho zdieľaním na Facebooku 😉 Do komentára nám napíšte, ako vám liečivý sirup z fialiek vyšiel a ako vám chutil. Ďalšie zaujímavé recepty nájdete na našom webe nazjedenie.sk v sekcii recepty.

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *