Mäta: Nenahraditeľná chuť a vôňa

Dnes sa mäta po celom svete pestuje vo vyše 600 rôznych odrodách. V našich zemepisných šírkach sa najviac rozšírila mäta pieporná. S obľubou ju používame nielen v kuchyni, ale aj v liečiteľstve.

Mäta sa považuje za univerzálnu bylinku, ktorej prvé záznamy sú v starej čínskej medicíne. Starí Rimania ju používali na osvieženie dychu. Možno práve preto si dnes môžeme kúpiť žuvačky prevažne s mentolovou príchuťou. Naopak, Gréci si ju pochvaľovali pri regenerácii stuhnutých končatín. Pre Arabov znamená táto aromatická bylinka lásku a priateľstvo a Indovia ňou čistili ovzdušie v domácnostiach. V súčasnosti je prítomná najmä v potravinárskom a farmaceutickom odvetví.

Mätu si môžete kúpiť v črepníkoch vo veľkoobchodoch, no oveľa lepšie je vypestovať si ju doma v záhrade. Má tendenciu rýchlo rásť, a preto je vhodné dopriať jej viac miesta. Najlepšie je vysádzať ju v apríli alebo od septembra do októbra. Pripravte si ľahkú pôdu, ktorá je priepustná a bohatá na humus a vápnik. Páči sa jej na tienistých miestach, kde je vlhšie a zároveň teplejšie. Najvhodnejší čas na zber  je tesne po tom, čo kvety vytvoria puky.

herbal-tea-1410565_640Listy mäty môžete pridať do osviežujúceho nápoja spolu s limetkou alebo citrónom, no skvelou voľbou je aj jej vysušenie na čaj. Zmes sa suší v tenkej vrstve pri teplote do 35 °C. Dávajte však pozor, aby vám pri tomto procese nezhnedli listy. Keď je mäta dôkladne vysušená, uskladnite ju do látkového vrecka na suché a tmavé miesto. Takto vám vydrží aj niekoľko mesiacov.

Mäta je neoddeliteľnou súčasťou najslávnejšieho letného nápoja Mojita, ktorý pochádza z Kuby. Pri jeho príprave siaha každá krajina po inej ingrediencii, od pomarančov až po mango. Niečo je však nenahraditeľné. Sú to lístky čerstvej mäty a limetka. Pri príprave mojita nepotrebujete veľa zručnosti. Stačí, ak vymáčate limetku a poriadne ju rozmiešate spolu s mätovými lístkami a trstinovým cukrom. Slovom „mojo“ označujú domorodci poctivo vyžmýkanú citrusovú esenciu, teda šťavu z limetky.

Povzbudzujúce a upokojujúce účinky mäty sa osvedčili v terapeutickej praxi, najmä pri liečbe reamatických ochorení. Ak vás trápi bolesť hlavy alebo máte vysoké psychické vypätie, spravte si mätové kúpele.

Foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *