Máte radi víno? Naučte sa ho správne podávať a odhaľte jeho tajomstvá

Zdravie, elixír mladosti, povzbudenie, dobrá nálada a smiech: toto všetko sa skrýva v jedinom lahodnom moku. Áno, reč je o víne, ktoré je dodnes korunované ako „nápoj bohov“. Niet divu! Chystáte sa na romantickú večeru, sviatočný obed, párty s priateľmi alebo máte v pláne len tak pokukovať po hviezdach či oddychovať pri dobrom filme alebo knihe? Nech sú už vaše predstavy hocijaké, dokonalú harmóniu dotvorí práve pohár dobrého vínka. Poodhaľte jeho tajomstvá, relaxujte a očarte hostí svojimi vínnymi znalosťami.

misaleva - fotolia.com

Základom je vhodné podávanie

Ak doma chystáte oslavu, párty či slávnostný obed, základy podávania vín vám určite prídu vhod. Seriózny vínny večer má predsa tiež svoje pravidlá. Najlepšie ho odštartujete šumivým vínom, ktoré je dokonalé ako prípitok či úvod degustácie. Dávajte však pozor aj na správny pohár. Bublinky nalejte do polovice pohára v tvare flauty. Po dobrom „šumáku“ môžete presedlať na ľahké biele víno, následne aj ťažšie či ružové. Všetky podávajte v tulipánových pohároch na dlhšej stopke. Perfektný záver večera dotvorí červené víno, ktoré patrí do väčšieho guľovitého kalichu, no na kratšej stopke. A nezabudnite ani na staré dobré pravidlo párovania vína s jedlom: biele k bielemu, červené k červenému.

Pozor na správnu teplotu

Na to, aby bol zážitok z vína stopercentný, mali by ste dbať na správnu teplotu pri jeho podávaní. Pri každom type je vhodná iná teplota. Šumivému vínu sa darí najviac pri teplote od 5 do 10 °C a ako býva zvykom, bublinky chcú ľad. Najlepšie urobíte vtedy, ak ho hodinu pred podávaním vložíte do mrazničky. Bielym vínam svedčí teplota od 7 do 14 °C a pred servírovaním ich môžete nechať chvíľu postáť v chladničke. V prípade ružových vín platí, že čím sú ovocnejšie, tým teplejšie môžu byť. Správnu teplotu od 12 do 17° C dosiahnete, ak ich vložíte do chladničky 30 minút pred servírovaním. A čo červené vína? Tie by mali byť chladené len mierne, na teplotu od 17 do 21 °C.

Vo víne je pravda, ale aj zdravie

Kto si rozumie s vínom, akoby si tykal so zdravím. Vo víne je pravda a priznajme si, že aj naša zhovorčivosť je pri jeho pití väčšia. No to nie je všetko! Ak si víno vychutnávame v tej správnej miere, vie byť naozaj užitočné. Tento ušľachtilý mok je nielen elixírom dlhovekosti, ale aj zásobníkom železa, mangánu, magnézia či vitamínov B a C. Čo to znamená pre naše telo? Pohár vína priaznivo vplýva na krvný obeh, tráviacu sústavu a nervovú sústavu, podporuje pamäť, ale aj plodnosť. Okrem toho bojuje aj so zubným kazom. Pohár červeného vína denne vám tak určite nezaškodí, práve naopak.

A toto ste (ne)vedeli?

  • Za súčasnú podobu vína môžu mnísi. Kvôli tomu, aby vypestovali čo najkvalitnejšie hrozno, jedli zeminu. Vedeli tak, ako sa mení pôda na jednotlivých územiach.
  • Najväčším konzumentom vína je Vatikán, kde len 1 osoba vypije v priemere viac než 70 litrov vína ročne. Číňania zase pijú len červené víno, pretože táto farba pre nich predstavuje šťastie.
  • Aj štrnganie má svoj dôvod. Zvyk, pri ktorom si pripíjame na zdravie začal už v starobylom Grécku. Hostiteľ sa napil z pohára ako prvý, čím demonštroval, že vo víne nie je žiadna otrava.
  • Vedeli ste, že existujú ľudia, ktorí majú chorobný strach z vína? Takáto fóbia naozaj existuje a má aj svoje pomenovanie. Ide o enofóbiu.
  • V Grécku sa ako v jedinej krajine na svete dodnes udržuje tradícia, že do vína sa pridáva živica zo stromov. Našťastie, tradícia pochádzajúca zo starovekého Ríma už dávno neplatí. Ženám tu bolo víno zakázané a manžel ich mohol za jeho pitie dokonca usmrtiť.
  • Slovo víno pochádza zo slova „venas“, čo v preklade znamená ľúbiť.

Víno je jednoducho nápoj, ktorý máme neustále možnosť spoznávať, porovnávať a samozrejme aj preferovať. Nechajte prehovoriť svoje chuťové poháriky a užite si chuť vzdialených protinožcov z Austrálie, španielsky temperament, špecifickú chuť Čile či mnohých ďalších krajín. Naši odborníci na víno dali dokopy celý rad exkluzívnych vín značky Cultura Vini, ktoré nájdete jedine v Kauflande. Poodhaľte ich krásy a tajomstvá, ktoré majú nielen svoj vlastný rukopis, ale aj príbeh. Na zdravie!

Syda Productions - fotolia.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *