ČlánkyMagazínOvocie a zelenina

Osviežte sa uhorkou

Uhorky majú kopec pozitívnych účinkov a sú prospešné pre naše zdravie. Majú minimum kalórií a obsahujú až 95% vody. Sú preto skvelou voľbou v prípade, ak ste počas dňa zanedbávali pitný režim.

cucumber-761682_640Uhorka je plazivá rastlina známa svojimi zelenými plodmi. Tie dorastajú do dĺžky závislej od jej druhu, teda od 5 až do 40 cm. Rozlišujeme viacero druhov uhoriek, najčastejšie poľné, šalátové (dlhé a štíhle s hladkou šupkou) či nakladačky (na zaváranie). A práve tie sú najvyhľadávanejšie. Majú bradavičnatý povrch a nechávame ich dorásť len do veľkosti 7 až 9 cm. Vtedy sú najchutnejšie a najvhodnejšie na konzervovanie. Uhorky z vlastnej záhradky sa s tými kupovanými väčšinou nedajú porovnať. Čerstvo odtrhnutú uhorku len tak niečo nenahradí. Na pestovanie však musia mať vhodné podmienky, teda veľa vody, slnka a tepla. Najviac sa im darí na juhu Slovenska.

Táto zelenina pôvodne pochádza z východnej Indie. V stredoeurópskom priestore sa uhorky udomácnili až v stredoveku a v súčasnosti tu patria k najrozšírenejším druhom zeleniny.

Nachádza sa v nej komplex vitamínov B, vitamín C a K, z minerálnych látok draslík, fosfor, horčík, vápnik, mangán, sodík, či železo.

Konzumáciou uhoriek môžete pomôcť obličkám. Z tela vyplavuje toxíny a znižuje hladinu kyseliny močovej. Vláknina vám navyše zlepší trávenie. Uhorková šťava tiež pomáha riešiť problém s vysokým alebo nízkym tlakom. Pravidelnou konzumáciou si posilníte imunitu a dodáte telu energiu.

Ďalšie pozitívne účinky uhorky:

  • appetizer-16959_640hydratuje a detoxikuje celé telo,
  • zlepšuje pružnosť pokožky,
  • podporuje metabolizmus,
  • udržuje zdravé srdce a cievy,
  • je prevenciou pred rakovinou,
  • normalizuje hladinu cukru v krvi,
  • odkysľuje organizmus,
  • pomáha liečiť kožné choroby alebo poranenia.

Chudnutie s uhorkou

Uhorka je kľúčom k ľahšej hmotnosti. Vysoký obsah vody a nízka kalorická hodnota z nej robia skvelú potravinu pre tých, ktorí chcú urobiť niečo so svojou postavou. Okrem toho zásobuje telo živinami a urýchľuje trávenie. Navyše obsahuje aj kyselinu tartronovú, ktorá zabraňuje tomu, aby sa škrob v organizme premenil na tuk. Uhorky konzumujte ako doplnok stravy aspoň raz denne v rôznych formách, buď samostatne alebo v šalátoch. Ak v nej chcete zachovať čo najviac vitamínov, nešúpte ju. Postačí tiež, ak namiesto bežnej desiaty zjete jeden kúsok, prípadne si občas pripravte nízkotučný tvaroh s nastrúhanou uhorkou a trochou soli. Výsledky sa objavia čoskoro. Pamätajte však na to, že uhorky je potrebné dôkladne rozžuť, inak môžu spôsobiť žalúdočné problémy alebo nafukovanie.

toner-906142_640Uhorka na vonkajšie použitie

Uhorka bola oddávna považovaná za účinný prípravok na udržanie mladistvej pokožky. Preto ju často obsahujú aj prípravky proti vráskam. Pokožku hydratuje, suchej a spálenej pleti dodá vodu. Stačí ju nakrájať na kolieska a priložiť na postihnuté miesta. Účinná je aj proti opuchom okolo očí. Okrem toho sťahuje póry a robí ich menej viditeľnými. Vďaka svojim bieliacim účinkom dokonca zjemňuje pehy.

  • Vyskúšajte tiež domácu pleťovú masku. Uhorku nastrúhajte a zmiešajte s kyslou smotanou. Potom naneste na očistenú pleť a nechajte pôsobiť cca 15 minút.
  • Uhorka pomáha aj proti nepríjemnému dychu. Plátok uhorky si aspoň na 30 sekúnd pritlačte jazykom na podnebie a nechajte pôsobiť. Účinné látky pomáhajú zlikvidovať baktérie spôsobujúce nepríjemný dych.
  • Šťava z uhorky je nápomocná aj v boji s bolestivými či zapálenými ďasnami. A ešte niečo. Ak máte žihľavku, ekzém alebo zapálenú kožu, potrite si dané miesto čerstvou uhorkovou šťavou.

Foto: pixabay.com

One thought on “Osviežte sa uhorkou

  • Uhorka je skvelá aj do smoothie, ja ju rada kombinujem so špenátom. Zelená vitamínová bomba 🙂

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *