ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Palacinky: neodolateľná maškrta

Neexistuje snáď nič lepšie, ako lákavá vôňa čerstvo upečených palaciniek, ktorá sa ráno potichu vkradne do vašej spálne. Toto sladké pokušenie dokáže nakopnúť zmysly, poriadne nasýtiť a dodať energiu. Kombinácií je veľa a každá gazdinka či kuchár má vlastný recept na cesto či plnky. Ako sa vôbec na svet dostala táto zázračná maškrta?

pancake-575107_1280
Príprava palaciniek

Kde je pôvod palaciniek?

Aj keď sa väčšina odborníkov domnieva, že sa palacinky začali objavovať za dávnych gréckych čias, niektorí veria, že tieto sladké dobroty by mohli byť aj oveľa staršie. Palacinky zrejme existovali už v biblických dobách, pretože sa o nich našli zmienky v Starom zákone aj gréckych a rímskych záznamoch. Rimania ich nazývali Alita Dolcia a miesili ich z mlieka, múky, vajec a korenín.

Palacinky plnili a stále plnia dôležitú funkciu pri raňajkách. Starí Gréci ich milovali natoľko, že o nich skladali piesne a ospevovali ich v básniach. Samotný pôvod tejto obľúbenej maškrty by sme pravdepodobne našli vo Francúzsku, konkrétne v oblasti Bretónsko, kde sa pripravovali z pohánkovej múky. Dnes samozrejme môžete klasickú múku vymeniť za špaldovú a miesto cukru použiť med, i keď podľa nás sú tie najjednoduchšie a najtradičnejšie aj tými najlepšími.

Palacinky z celého sveta

Názov palacinky vznikol z latinského výrazu placenta. V Česku nájdete v jedálnom lístku palačinky, v Maďarsku palacsinta, v Rakúsku Palantschinke alebo aj Kaiserschmarrn. Anglosaské krajiny využívajú názov pancakes a Francúzi crepes.

Palacinky boli jednoducho príliš chutné na to, aby si neprerazili cestu do sveta. Čoskoro sa stali populárne na celej planéte a všade ich pritom piekli odlišným spôsobom. Každá kuchyňa si ich začala pripravovať po svojom a dnes poznáme niekoľko známych palacinkových „mutácií“. Každá oblasť do receptu vniesla kúsok zo svojej kultúry a tradícií.

pancake-577386_1280
Palacinka s netradičnou náplňou

Cesto na prípravu rakúskych Kaiserschmarrn je trošku hrubšie, no konečným výsledkom je klasická palacinka. Palacinkové cesto sa už počas pečenia krája na kúsky a pridávajú sa doň rôzne ďalšie prísady, ako napríklad oriešky alebo hrozienka. Je to skvelá voľba, ak nie ste príliš zručný v obracaní tenkých palaciniek.

Francúzske crepes používajú rovnaké prísady, ale s rôznorodými obmenami. Tieto palacinky môžu byť nielen sladké, ale aj kyslé, plnené kyslou smotanou, mäsom, zeleninou, vajciami alebo dokonca rybami. Niektorí si palacinky pripravujú ako náhradu pizze. Namiesto lekváru používajú paradajkový základ na pizzové cesto a palacinky posypávajú nastrúhaným syrom.

Americké pancakes sú nielen hrubšie, ale aj menšie. Na rozdiel od Francúzov, ktorí najprv palacinku naplnia a až tak zrolujú, Američania ich iba zložia na polovicu a polejú polevou alebo omáčkou. Medzi ich najobľúbenejšie prísady patria sladké sirupy, rôzne druhy ovocia a samozrejme šľahačka.

ilustračné foto: unsplash.com, pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *