Patria šperky do kuchyne?
Väčšina ľudí, a netýka sa to iba žien, má svoje obľúbené kúsky šperkov. Buď ich nosia pravidelne alebo ich dokonca nikdy nedávajú dole, ako v prípade snubných prsteňov. Na prste ich nechávajú aj v kuchyni pri varení, pričom práve tam je obzvlášť dôležité dávať ich dole. Môže sa vám to vypomstiť v podobe zničeného prsteňa či skazenej večere, nehovoriac o hygiene.
Pokiaľ sa pohybujete pracovne v oblasti gastronómie, viete, že všetky šperky musia nekompromisne dole. Povolené nie sú ani náušnice, náhrdelníky, alebo hodinky. Ide predovšetkým o hygienické dôvody. Na šperkoch sa usadzuje špina a baktérie, ktoré neodstránite ani pri dôkladnom čistení. Aj keď pred varením šperky vydezinfikujete, vždy hrozí nebezpečenstvo, že sa na nich budú usádzať drobné mikroorganizmy napr. zo surového mäsa, ktoré sa tak môžu prenášať ďalej.
Pri všetkých šperkoch tiež hrozí, že ich časti, ako uvoľnené malé kamienky alebo rovno celé šperky spadnú do pripravovaného pokrmu. A aj keď vaše obľúbené zlaté prstene z jedla vylovíte, o hygienickom prostredí sa už veľmi hovoriť nedá. V horšom prípade, keď si nič nevšimnete a stratený šperk z jedla nevylovíte, môže skončiť na tanieri niektorého zo zákazníkov, ktorý môže šperk zjesť. Tou miernejšou ujmou sú nalomené zuby, v horšom prípade hrozia vážne zažívacie problémy a pobyt v nemocnici.
Výnimkou na niektorých pracoviskách sú svadobné obrúčky, ktoré si pri varení môžete ponechať na ruke, ale všetky jedlá v tomto prípade musíte pripravovať v rukaviciach, čo nie je veľmi pohodlné. Podobne je to aj so šperkami s náboženskou symbolikou alebo s tými, ktoré nosíte zo zdravotných dôvodov. Môžete si ich nechať, ale opäť ich nesmie byť vidieť. Náramky musia byť prikryté rukavicami a iné šperky musia byť zalepené páskou, alebo inak zakryté.
Ani keď varíte doma, nepodceňujte hygienické podmienky. Vždy je lepšie šperky pred varením odložiť a vyhnúť sa tak prípadným rizikám. Varenie dokonca neprospieva ani samotným šperkom. Predstavte si, že ste dostali krásny ligotavý zásnubný prsteň s diamantom, na ktorý sa nemôžete vynadívať a všade vám ho chvália. Potom začnete s takým prsteňom pripravovať večeru. Rôzne ingrediencie s ktorými príde prsteň do styku sa na ňom usádzajú a na kráse mu to rozhodne nepridá. Prsteň sa vám bude naozaj ťažko leštiť. Aj keď tomu mnoho ľudí neverí, aj šperky strácajú svoj lesk, hlavne po kontakte s látkami, ktoré im škodia, ako napr. oleje.
Počas manipulácie s rôznymi kuchynskými nástrojmi sa môže tiež ľahko zničiť osadenie prsteňa, z ktorého vám môže časom vypadnúť diamant, alebo iný zasadený drahokam. Prstene sa môžu tiež ľahko poškriabať. Bola by škoda kvôli takej neopatrnosti drahocenný šperk poškodiť.
Či už ste teda profesionálny kuchár/ kuchárka, alebo len chystáte jedlo pre svoju rodinu či známych, vždy pred varením šperky odložte stranou. Ochránite tak nielen všetkých stravníkov, ale aj samotné šperky.
Zdroj: Klenotníctvo Eppi.sk