ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Pomoc pri pečení pre každú gazdinku

Pri pečení sa dá relaxovať, zabávať sa, hodnotiť, experimentovať a učiť sa novým veciam. Miešanie, miesenie, hnietenie, mixovanie, zdobenie či vaľkanie sú činnosti, ktoré sa skôr či neskôr učí robiť každá gazdinka.

Skontrolujte si zásoby

Hovorí sa, že piecť sa dá s čímkoľvek. Samozrejmosťou však je, že bábovka sa nedá vytvoriť na klasickom rovnom plechu.Na všetko nám koniec koncov treba dôležité nástroje. Keď hovoríme o pečení určite by ste si mali skontrolovať vaše vybavenie. Medzi najuniverzálnejšie a najpotrebnejšie pomôcky patrí valček, metlička na šľahanie, stierka na cesto, pierko na potieranie vajíčka, niekoľko misiek, plech, formy rôznych tvarov, prípadne aj formy na vykrajovanie. Kedysi museli gazdinky miesiť všetko ručne. Ak sa chystá viacero koláčov naraz je veľmi potrebný elektrický mixér, ktorý nám dnes ušetrí veľmi veľa času. Zaobstarať sa už dá aj mixér, ktorý je upevnení na stojane a cesto nám miesi celkom sám a bezpečne. V niektorých prípadoch sa však radšej treba spoľahnúť na vlastné ruky. Tento spôsob spracovania využite najmä pri príprave kysnutého alebo zahnieteného cesta.

Toto všetko patrí k nevyhnutným potrebám, ktoré nám k pečeniu určite treba. Okrem elektrických spotrebičov a ostatných nástrojov si vždy treba skontrolovať a radšej nakúpiť do zásoby smetol (rastlinný tuk), vajíčka, cukor, múka, prášok na pečenie. Toto sú ingrediencie, ktoré pridávame takmer do každého koláča. Najčastejšie sa do koláčov pridáva polohrubá múka, takže v zásobe majte minimálne túto. Nezabúdajte ju vždy dobre uschovať, pretože veľakrát sa stáva domovom pre mole.

shutterstock_451139998 copyAko na piškótové cesto

Najtradičnejším cestom je piškótové. Medzi obľúbené patrí najmä vďaka svojej nenáročnej príprave, ľahkosti a nadýchanosti. Ak pri jeho príprave múku preosejete, tak dostanete do cesta viac vzduchu. Neodmysliteľnou súčasťou prípravy piškótového cesta je vyšľahanie bielok do pevného snehu. Ak pred mixovaním pridáte aj štipku soli, tak bude sneh nadýchanejší. V žiadnom prípade nespájajte zvyšok cesta s bielkovým snehom mixérom. Použite radšej vyššie spomenutú metličku alebo stierku.

Vyšší level – kysnuté cesto

O niečo náročnejšia je príprava kysnutého cesta. Niektoré gazdinky sa pevne držia zásad starých mám, ktoré najčastejšie hnietli práve tento typ cesta. Do vlažného mlieka s lyžičkou cukru rozdrobte droždie čím vytvoríte veľmi potrebný kvások. Najlepšie je ho ešte pár minút nechať odstáť na teplom mieste a zatiaľ si v miske zmiešať múku s ostatnými surovinami. Po pridaní kvásku sa cesto musí odliepať od krajov misky. Ak sa na ňom vytvárajú malé bublinky, tak si môžete byť istý, že cesto má dobrú konzistenciu a nič mu nechýba. Aj keď sa vám už zbiehajú slinky na dobré koláče, musíte mať trpezlivosť a misku s cestom zakryť čistou a suchou utierkou na 30 minút, aby dostatočne vykyslo. Ak nechcete, aby vám cesto počas pečenia kleslo, tak rúru priebežne neotvárajte.

Vytvorte lesklú ganache

Polevy sú nielen krásne, ale aj veľmi chutné a často dokážu dodať koláčom tú správnu chuť. Najznámejšou je čokoládová poleva. Aj vy ju robíte tradičným spôsobom nad parou spolu s rastlinným tukom? Na krásnu a lesklú čokoládovú polevu zvanú ganache vám netreba žiadnu vodu. Stačí ak do nalámanej čokolády prilejete horúcu smotanu a dôkladne rozmiešate, aby vám vznikla hladká hmota. Smotanu prilievajte podľa toho, akú hustú polevu by ste chceli. Na záver pridajte kúsok masla. To zabezpečí lesklý vzhľad čokoládovej polevy a pri krájaní koláča sa nebude lámať.

Svieža citrónová plnka ala Lemon Curd

Veľké torty v sebe zvyčajne majú aj veľa plnky. Bohužiaľ, väčšinou ide o plnky, v ktorých je príliš veľký podiel masla. Nebojte sa experimentovať a vylúčte zo svojich cukrárskych skvostov čisto maslové plnky. Nahraďte ich napríklad osviežujúcim citrónovým krémom. V miske najskôr dohladka zmiešajte vajíčka spolu s cukrom a prilejte aj scedenú citrónovú šťavu. Túto zmes treba povariť vo vodnom kúpeli  do zhustnutia. Pre výraznejšiu chuť sa odporúča do zmesi nastrúhať aj citrónovú kôru.

Začiatky a najmä pre mladé gazdinky sú vždy náročné, no pomaly od jednoduchých receptov sa dá prepracovať aj k náročným tortám a zákuskom. Základom je poznať vyššie uvedené pravidlá, ktoré sa vždy osvedčia ako správne a veľmi nápomocné. Začnite vždy niečím nenáročným, vyskúšajte si to niekoľkokrát, a neskôr dvihnite pomyselnú latku vyššie. Uvidíte, že raz svojimi pečenými výtvormi ohúrite na plnej čiare a pečenie sa stane jedným z vašich koníčkov.

Ilustračné foto: shutterstock.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *