ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Rande v reštaurácii

Predstava romantického večera zvykne byť u každého rôzna. Niekto svoju polovičku vezme do kina, iný na prechádzku, no viacerí dajú prednosť domácemu leňošeniu. Občas nastane situácia, ktorá si priam žiada večeru v reštaurácii pri sviečkach. Čomu sa treba vyhnúť a na čo si dávať obzvlášť pozor?

Na prvé počutie znie večera v reštaurácii celkom nevinne. Ak ide o prvé stretnutie, prvé rande, nemusí to znamenaťadult-1807617_1920 len príjemné chvíle. Väčšina ľudí sa bojí takýchto situácií, aby si toho druhého náhodou neodplašili. Hovorí sa, že práve muži sú tými, ktorí pozorným okom sledujú každé gesto a celkovo správanie žien pri stole. Zo správania pri jedení a ešte k tomu v spoločnosti sa totižto dá skutočne veľa vyčítať. Ak nie je muž, prípadne žena dostatočne prívetivá, tak sa určite môže stať, že druhé rande sa už konať nebude.

Najčastejšie na rande pozýva muž, a preto budú nasledujúce rady patriť najmä ženám. Ak sa chcete na prvom rande vyhnúť stresom a máte možnosť výberu miesta, uprednostnite radšej kaviareň alebo len prechádzku. V prípade, že miesto v reštaurácii je už rezervované, tak si dávajte pozor na nasledujúce. Pri výbere jedla nebuďte príliš prieberčivé. Ak vám niečo skutočne nechutí, tak sa tomu určite vyhnite, no nezačnite pred svojim partnerom počítať kalórie a za každý kus z menu prosiť čašníka o alternatívy. Nadpolovičná väčšina mužov z prieskumov tvrdí, že by nechceli ísť na druhé rande so ženou, ktorá je prehnane vyberavá.

Ak ste zvyknuté, že pri posedeniach s kamarátkami objednávate jedlo vy, tak v tomto prípade sa tomu určite vyhnite. Mužovi v opačnom prípade začne behať mráz po chrbte. Aj napriek tomu, že jedlo by nemali objednávať ženy, musia dokázať milo a príjemne komunikovať s personálom. Znamená to, že pri vstupe do reštaurácie je potrebné pozdraviť sa, poďakovať za jedálny lístok, nápoje či jedlo. Nesprávajte sa hrubo a hlavne buďte trpezlivá pri čakaní na jedlo.

Myslite na to, že v reštaurácii bude okolo vás veľa ľudí. Nie je preto vhodné, aby ste príliš nahlas rozprávali a počuli vaše problémy aj ostatní. Ak chcete, aby ste sa navzájom počuli, no pritom mohli sedieť oproti sebe, vyberajte radšej menší stôl. Pokiaľ na stole ešte nebudete mať jedlo, môžete si lakte pokojne položiť aj na stôl, a tým získate priestor na priblíženie sa k partnerovi.

Na Slovensku nie je až taký problém s preplnenými reštauráciami, avšak určite by bolo lepšie poistiť sa a rezervovať si miesto dopredu. Ak toto rande vybavuje muž, najlepšie je, ak zájde na miesto osobne, aby sa tak uistil, že budú mať skutočne dobré miesto.

Ďalším varovným prstom je platenie. Ženy by mali zabudnúť na emancipáciu a nechať muža zaplatiť. Nebuďte však príliš márnivé a neobjednávajte si schválne tie najdrahšie kúsky s jedálneho lístka. Naopak muži by nemali zabudnúť na to, že okrem peňazí pre seba si majú pripraviť dvojnásobnú sumu. K plateniu sa vlastne zaväzujú už pri samotnom pozvaní na večeru.

coffee-1878750_1920Všeobecné pravidlá

Či ste muž alebo žena, nezabúdajte na všeobecne známe slušné spôsoby. Muž ženu odprevadí na miestoodsunie jej stoličku. Pred začatím konzumovania je dobré prestrieť si na stehná alebo za golier aj pripravenú servítku. Ak si nie ste istý tým, ako sa dané jedlo má správne konzumovať, hovoríme najmä o morským plodoch alebo niektorých druhoch cestovín, tak sa im radšej vyhnite. Nemľaskajte, negrgajte a nejedzte rýchlo, aj keď vám jedlo bude veľmi chutiť. Prílišnou rýchlosťou by ste tak mohli dať najavo to, že chcete mať prvé rande rýchlo za sebou. Radšej si jedlo vychutnajte a vyhnete sa tak aj zamastenému oblečeniu alebo špinavej tvári. Vraví sa, že ženy by mali zakaždým nechať aspoň kúsok jedla na tanieri. Neberte to tak doslovne, platilo to najmä v minulosti a na kráľovských dvoroch. Ak vám jedlo chutí a necítite sa ako kráľovná, tak sa nebojte zjesť všetko. Jediné čomu by ste sa však mali vyhnúť je vylizovanie taniera jazykom alebo prstom. Tento priestupok by vám váš partner určite nikdy neodpustil.

Ak pri najbližšej príležitosti zamierite so svojim priateľom do reštaurácie, určite myslite na tieto upozornenia. Postupom času sa určite lepšie spoznáte a aj takéto situácie v spoločnosti budete zvládať s prehľadom a bez stresov.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *