ČlánkyMagazínOvocie a zeleninaTop

Reďkovky vyštípu baktérie a ozvláštnia zeleninové šaláty

Reďkovka (alebo reďkvička) je malá, guľatá, koreňová zelenina. Najčastejšia je červená odroda s bielym vnútrom, no existuje aj reďkovka čierna, biela, žltá, či fialová. Reďkev, z ktorej je reďkovka vyšľachtená, patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny. V Číne sa pestovala už v 2. tisícročí p.n.l., kým reďkovku poznáme iba od 16. storočia. V súčasnosti rastie po celom miernom pásme. Reďkovka je jednoročná jarná zelenina. Ak máte skleník, už v marci alebo apríli ste si mohli pochutnávať na dopestovaných šťavnatých buľvách.

Reďkev i reďkovka majú vysoký podiel silíc a vody. Okrem toho obsahujú draslík, fosfor, vápnik horčík, železo, sodík, zinok, ale aj síru, ktorá im dodáva charakteristický zápach. Z vitamínov sú to vitamíny skupiny B a vitamín C.

Ideálne je jesť reďkovku v surovom stave. Vtedy je najúčinnejšia napr. aj proti škodlivým baktériám na jazyku a sliznici podnebia. Účinná je aj v žalúdku a črevách. Tieto antibakteriálne účinky sa prejavujú pálením, ktoré spôsobuje horčicový olej. Zaraďte reďkovku do vášho jedálnička a vyštípte z tela všetky baktérie.

Ďalšie pozitívne účinky reďkovky:

 • radish-924688_640posilňuje imunitný systém,
 • podporuje trávenie,
 • odstraňuje plynatosť,
 • má močopudné účinky,
 • čistí obličky a močové cesty,
 • pomáha pri prevencii rakovinových ochorení,
 • uvoľňuje hlieny a mierni kašeľ,
 • má preventívne účinky proti infekčným a zápalovým ochoreniam,
 • znižuje vysoký cholesterol,
 • pomáha pri liečení ochorení žlčníka, žalúdka a priedušiek,
 • ničí baktérie, ktoré narúšajú zdravie tráviaceho systému, zmierňuje pálenie záhy,
 • podporuje činnosť pečene,
 • podporuje krvotvorbu a rast buniek.

Chudnutie s reďkovkami

salad-753971_640Reďkovka je vhodnou zeleninou aj pri diétach a chudnutí. Zvyšuje tvorbu tráviacich štiav, ktoré dokážu potravu rozložiť a spracovať efektívnejšie. Telo dobre prečistí a odvodní. S množstvom to však nepreháňajte. Reďkovku konzumujte 3 – 4 krát do týždňa po 2 – 3 hlavičky. Pridajte si ju k raňajkám ako zeleninovú oblohu k celozrnnému pečivu alebo ju nakrájajte do zeleninových šalátov.

Reďkovky sa najčastejšie konzumujú čerstvé. Ich odkladanie sa neodporúča, pretože po krátkom čase začnú strácať vodu a prieť. V kuchyni majú bohaté uplatnenie, najmä pri príprave šalátov, nátierok, alebo len ako príloha k pečivu.

Pozor na hnojivá

Reďkovka patrí k najviac kontaminovaným druhom zeleniny. Ak je hnojená dusíkatými hnojivami, dostáva sa do nej množstvo solí a kyseliny dusičnej. V ľudskom tele sa pôsobením slín a žalúdočných štiav tieto látky menia na nebezpečné dusičnany a dusitany, ktoré s aminokyselinami bielkovín vytvárajú jedovaté karcinogénne nitrozamíny. Odporúča sa neprehnať to s hnojivami, alebo nakupovať bioreďkovky z obchodov.

radishes-318155_640Pestovanie

Reďkev je na rozdiel od reďkovky mohutnejšia a chuťovo výraznejšia. Oba druhy sú na pestovanie pomerne nenáročné, potrebujú dobrú závlahu, pôdu zásobenú živinami a dostatok svetla. Reďkovky vysievajte do hĺbky len 1 až 1,5 cm, reďkev 3 cm. vysádzajte ich približne 8 – 12 cm od seba, aby mali dostatočný priestor na rast. Polievajte ich pravidelne, no s mierou.

Foto. pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *