Ruža šípová

Mnohým sa názov tohto kra môže spájať práve s rozprávkou o Šípkovej Ruženke. Má naozaj uspávacie účinky? Ruža šípová, domácky prezývaná šípka, alebo odborníkmi pomenovaná Rosa canina, je 1,5 metra vysoký opadavý ker, ktorý zdobia početné stonky pokryté ostrými zahnutými tŕňmi. Stonky ruže šípovej sa rady zapletú aj do susedných rastlín. Kvety, ktoré môžete vidieť od mája do júna, farbia prírodu bielymi, ružovými alebo svetlo červenými tónmi. Z týchto kvetov následne kvitnú podlhovasté, oválne červeno-oranžové plody.

Zaujímavosti
Názov rastliny v anglickom jazyku je Dog Rose (psia ruža), pretože sa verilo, že jej koreň je účinný proti uhryznutiu psom. Za čias Henricha VIII. bola symbolom monarchie.

Ak by ste sa rozhodli, že si chcete uvariť čaj, alebo spraviť inú lahôdku zo šípok, ako napríklad sirup, môžete na to použiť tieto časti: ovocie, lístky, boky a holky. Prečo by ste tak mali učiniť? Ruža šípová totiž obsahuje vitamíny A, C, E, B1, B2, B3 a K, taktiež aj flavonoidy, triesloviny a esenciálne mastné kyseliny. Najviac je vážená pre jej vysoký obsah vitamínu C, ktorého obsahuje až päťdesiat násobne viac ako v pomaranči.

V zdravom tele zdravý duch
Táto rastlina Vám môže pomôcť pri ťažkostiach s nadúvaním, očných problémoch a slúži ako diuretikum a tonikum. Ľudia po nej často siahajú v období chrípok, pri nádche, infekciách ako skorbut, hnačka, zápal žalúdka a kašeľ, no najmä urologických problémoch a problémoch s obličkami. Semená sa využívajú pri výrobe vermifugy, čo je liek , ktorý vylúči črevné červy. Niktoré štúdie uvádzajú, že jej boky sú schopné zabrániť alebo zastaviť vývoj rakovinových buniek.
Destilovaná voda z rastlín bola použitá na výrobu pleťového mlieka.

Bezpečnosť nado všetko!
Plody môžu spôsobiť aj podráždenie úst a vážne poruchy tráviaceho systému, preto sa poraďte pred každým použitím akejkoľvek byliny s lekárnikom alebo kompetentným bylinkárom. Ako sa vraví, opatrnosti nikdy nie je dosť.

Niečo pre vaše zdravie:
Ako si pripraviť pohár plný zdravia a ochutnať špecifickú chuť šípok? Potrebujete na to jednu polievkovú lyžicu sušených a mletých šípok, osobitne pre každú šálku čaju. Nechajte ho vylúhovať 15 minút a pite ho teplý. Šípky môžete kombinovať aj s inými bylinkami, tak neváhajte a tvorte.

Ruža šípová síce neobsahuje látky, ktoré by Vás uspali, ale má mnoho iných potrebných, no najmä zdraviu prospešných látok. Ak pri jesennej prechádzke narazíte na tento ker, určite si nazbierajte zopár plodov, vysušte a o zdravie máte postarané.

1221387_black_tea

Autor: Martina Lešková

Zdroj: http://health-from-nature.net/Dog_Rose.html
http://www.thefreedictionary.com/vermifuge
http://hedgerowmobile.com/dogrose.html

Ilustračná fotografia: sxc.hu

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *