ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Tabak a história cigariet

V rôznych historických filmoch, najmä z 50. rokov 20. storočia, vídať elegantných pánov majetnícky držiacich drevenú fajku. „Bafkajú“ s pohárom whisky v ruke niekde na kabaretnom vystúpení. Sofistikované ženy, s jemnými kučerami a povestným červeným rúžom, si naopak vychutnávajú dlhú cigaru, popíjajúc vínko alebo ideálne Martini v spoločnosti priateliek, ktoré tiež holdujú tabakovej neresti. Tabak, cigary a cigarety sú tu s nami už oveľa dlhšie, ako si dokážete predstaviť. Dnešná doba ich ale vykresľuje úplne inak ako v minulosti. Predtým sa fajčilo príležitostne a s noblesou tej dobe vlastnou, no dnešné storočie cigaretám prepožičalo vulgárnosť a zlo- najmä, ak fajčia už neplnoleté deti. Jedna vec je známa – fajčenie je zlozvyk toxický pre naše pľúca.

História

História tabaku je veľmi kvetnatá. Údajne už zopár tisíc rokov pred narodením Krista si ľudia v Indii uvedomili, že niektoré rastliny sa dajú nielen jesť, ale dajú sa aj zapáliť a vyfajčiť, čo im poriadne zlepšilo deň. Múdri Mayovia prišli na rovnaký poznatok zhruba 500 rokov pred n. l. a techniku fajčenia neskôr vylepšili kmene Hurónov, staroamerických indiánov, ktorí fajčili a inhalovali dym z tabakových listov pri rôznych náboženských rituáloch a obetách.tobacco-1652069_1280

V roku 1492 objavil známy moreplavec Ameriku a spolu s ňou aj tabak. Pôvodní obyvatelia už tabak dlho poznali a okrem fajčenia a inhalovania ho aj žuvali či šnupali, a svet sa vďaka nim veľmi rýchlo dozvedel o tabaku a jeho „super“ účinkoch. Tabak na koncentroval len v Amerike a to krátko. Postupne ho začali vyvážať do všetkých kútov sveta. Najväčšiu zásluhu na tomto procese mali Portugalčania, výborní obchodníci a moreplavci. Tabakové semienka prepašoval v roku 1518 do Európy tiež obchodník Roman Pene, ktorý pochádzal z provincie Tabacco v Dominikánskej republike. Práve odtiaľ pochádza názov: tabak.

Tabak ako „liek“

Tabak bol dlho pod prísnym dohľadom botanikov a biológov, ktorí ho skúmali a chceli ho využiť predovšetkým na výskum a liečbu ľudí. Táto misia im nevyšla. Namiesto lekárov si ho obľúbila šľachta a fajčenie tabaku sa čoskoro stalo jej výsadou. Chudobný ľud dlho nedostal príležitosť k ochutnávaniu tabaku, podarilo sa mu to až o niekoľko desaťročí neskôr vďaka prvým hlineným fajkám.pipes-1008898_1280

19.storočie bolo storočím mnohých vynálezov a nie je teda prekvapením, že práve vtedy vznikli aj prvé cigary a cigarety. Tabak sa najprv ručne balil do papiera, vďaka čomu bola vlastne každá cigareta unikátna. Neskôr – na začiatku 20. storočia – sa začali cigarety vyrábať masovejšie, pásovo. Prvý stroj zvládol vytvoriť 120 000 cigariet denne a dnes už dokážu tabakové fabriky vyrobiť za deň až 6 000 000 cigariet. Vzrástol počet fajčiarov aj počet fatálnych chorôb dýchacieho systému ako je rakovina pľúc, rakovina jazyka alebo rakovina hrtana.

Nikotínom k rakovine

Je všeobecne známe, že dnešok nám ponúka rôzne príležitosti, ako si poškodiť zdravie, od drog, alkoholu, až po veľké množstvá stresu. Fajčenie však v tomto nemilom rebríčku jednoznačne vedie. Presnejšie vyhráva nebezpečná látka, ktorá sa získava práve z listov tabaku. Reč je o alkaloide zvanom nikotín, ktorý je strašiakom všetkých lekárov a všetkých pasívne fajčiacich. Jedna štúdia totiž potvrdila, čo sa len šepkalo a síce, že pasívne fajčiaci majú väčšiu šancu ochorieť rakovinou jazyka, hrtana, či pľúc, ako aktívni fajčiari. Ak teda aktívne a dlho fajčí váš rodinný príslušník, možno vám nevedomky podaruje rakovinu.smoke-933237_1280

Nikotín je vysoko návyková látka, ktorá je veľmi prefíkaná. Navodí vám pocit pohody a relaxu a pritom vás pokojne pomaličky zabíja. Jej nebezpečnosť je najmä v tom, že sa viaže na nikotínové acetylcholinové receptory v našej nervovej sústave, čím sa zvyšuje pocit pohody aj bujnenie buniek rakoviny, ak už nejaké prvotné začalo.

Ako funguje v našom tele nikotín?

Ak sa ráno rozhodnete si pri voňavej káve vychutnať aj „voňavú cigaretu“, prvým nádychom nikotínu sa vstrebáva dym s touto látkou do sliznice vašej ústnej dutiny, nosa a taktiež aj do pľúcnych mechúrikov. Putuje vašou krvou do celého tela, až sa dostane do mozgu, kde sa naviaže na spomínané nikotínové acetycholinové receptory a dráždi ich. Vtedy môžete cítiť útlm, pokoj, pohodu. V prvej fáze teda nikotín pôsobí prudko relaxačne a to aj na vašu svalovinu a tráviaci trakt. Zvyšuje taktiež krvný tlak, zrýchľuje činnosť vášho srdca a preto stúpa aj produkcia potu.

Ak ste už závislí, je to najmä produkciou endorfínu, ktorý je vlastne skrytý pod slovom závislosť. Smutnejšie je to, že cigaretový dym obsahuje 4 000 rôznych toxických látok a väčšina z nich je karcinogénna. Najhroznejším faktom je to, že už jediným nádychom a výdychom dymu sa vaše pľúca doslova zanesú a zmenia farbu z ružovo-červenej na svetlo-sivú. Pľúca fajčiara, ktorý fajčí 50 rokov by ste asi vidieť nechceli.

Tak čo, zapálite si?

 

 

 

Ilustračné foto:pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *