ČlánkyMagazínVitamíny

Vitamín D

Vitamín D sa v tele vytvára pri vystavení kože ultrafialovému žiareniu. Preto má prezývku „slnečný vitamín“. Tento vitamín je nevyhnutný na vstrebávanie vápnika a fosforu, a preto je veľmi dôležitý pre zdravé kosti a zuby. Vitamín D je síce rozpustný v tukoch, ale priveľmi sa v tele neukladá. V bežných prípadoch stačí jeho množstvo získané pri pobyte na slnku.

Prísun vitamínu D zo stravy je životne dôležitý pre ľudí, ktorí nemajú možnosť získať tento vitamín zo slnka. Medzi túto ohrozenú skupinu patria osoby, ktoré sú nútené byť trvalo doma, čiže niektoré dojčatá, vážne chorí a starí ľudia alebo ženy v krajinách, kde tradične nosia šaty zakrývajúce takmer celé ich telo.

Vitamín D sa dá získať z umelého tuku, obilnín alebo z olejnatých rýb. Na aktívnu formu sa tento vitamín premieňa v obličkách. Potom pôsobí ako hormón, ktorý kontroluje vápnik vstrebaný z čreva. Taktiež reguluje hladinu vápnika a fosforu v krvi a kostiach.

Nedostatok vitamínu D je príčinou krivice u detí a osteomalácie, čo je mäknutie kostí, u dospelých. Rozdiel medzi bezpečnou a toxickou hladinou tohto vitamínu je veľmi malý. Príliš veľké množstvo vitamínu D môže spôsobiť poškodenie obličiek.

 

Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: sxc.hu

2 thoughts on “Vitamín D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *