Zdobenie medovníkov s deťmi je hračka

IMG_4840-300x200Vedeli ste, že zdobenie perníkov, azda najobľúbenejšej vianočnej pochúťky, sa zaobíde bez veľkého neporiadku a prstov zašpinených od cukrovej polevy? Stačí si zvoliť tie správne nástroje. Zvládnu to dokonca aj škôlkári, ktorí pritom navyše zažijú veľa zábavy a popustia uzdu svojej nekonečnej fantázii. Hviezda sa vďaka nim mení na farebný ohňostroj, z kolieska sa stáva zemeguľa a z panáčika bez tváre je odrazu známy futbalista.

O tom, že zdobenie medovníkov je skutočne hračka, sa 11. decembra na Hrnčiarskej ulici presvedčili deti z košických materských a základných škôl. Srdiečka, postavičky či hríbiky hýrili farbami a tie, ktoré mali dierku, teraz zdobia vianočné stromčeky na Uličke remesiel v Košiciach. Ostatné si školáci a škôlkari zobrali domov ako pamiatku na kreatívne podujatie Vianoce na Hrnčiarskej.

IMG_4712-600x400

IMG_4718-600x400

IMG_4719-600x400

Nezisková organizácia KRUK – Košice región umenia a kultúry pripravila tvorivé dielne s vianočnou tématikou už po štvrtý krát. Deti tu vyrábajú dekorácie a darčeky z novín, chystajú papierové pozdravy alebo skúšajú vždy nové techniky zdobenia perníkov. Na tých posledných použili dekoračné cukrovinky od Dr. Oetkera. Farebná a biela cukrová polevu v malých praktických tubičkách s tenkým zakončením im umožnila kresliť na perníky písmenká, lemovať čiary či vypĺňať medovníky jednoliatou farbou. Tubičky zvládli bez problémov stláčať aj drobné detské pršteky a deti sa rýchlo naučili, aké množstvo cukrovej polevy na ozdobenie perníka potrebujú. Lepkavá hmota navyše slúžila ako skvelý základ na ďalšie dekorovanie drobnými „snehovými“ vločkami v praktickom balení s mriežkou, farebnými guľkami aj cukrovou ryžou.

IMG_4762-600x400

IMG_4765-600x400

Šikovné detské ruky ozdobili vyše dvesto perníkov. Napriek tomu, že pri práci sa vystriedali drobci od piatich do desiatich rokov, žiadne z nich neodchádzalo z dielne s prstami sladkými od cukrovej hmoty. Niektoré mali navyše aj plné brušká, pretože keď sa pani učiteľky nepozerali, drobné cukrové dekorácie neputovali len na perníky, ale aj do úst. „Najradšej by sme ich všetky zjedli,“ zhodli sa deti, keď sa podujatie blížilo ku koncu. Svoje plány však nenaplnili a namiesto toho povešali ozdobené perníčky na jedličky na Hrnčiarskej ulici, kde ich môžu návštevníci Košíc obdivovať až do 31. decembra.

IMG_4768-600x400

IMG_4864-600x400

IMG_4873-600x899

Veronika Samková

[nggallery id=8]

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *