Zinok

Zinok je životne dôležitý pre zdravý rast organizmu. Nachádza sa vo všetkých telesných tkanivách a je nevyhnutnou zložkou širokého radu enzýmov. Pri nedostatku zinku v detstve a v puberte sa spomaľuje rast a pohlavný vývoj.

Zinok je taktiež nevyhnutný pre činnosť imunitného sytému. Preto je tento prvok taký významný vo výžive starších ľudí, ktorí bývajú náchylný na celý rad chorôb. Zinok ďalej povzbudzuje zdravú chuť do jedla a vďaka nemu sme schopní jedlo ochutnávať. Je nevyhnutný pre schopnosť vidieť za šera a pre metabolizmus alkoholu. Zinok je aj súčasťou enzýmov, ktoré sa zúčastňujú na zneškodňovaní voľných radikálov.

Pravdepodobnosť otravy zinkom je veľmi nízka. Môže k nemu dôjsť u ľudí, ktorí pravidelne užívajú veľké dávky zinkových prípravkov. Všetok potrebný zinok dokáže telo načerpať z bežnej rozmanitej stravy.

Najlepším zdrojom zinku sú kôrovce a mäkkýše, najmä ustrice. Zinok nájdeme aj v obilninách, väčšinou však vo vonkajších vrstvách šupiek, ktoré sa pri mletí zrna odstraňujú. Vláknina obilnín navyše obsahuje fytáty, ktoré obmedzujú schopnosť tela vstrebávať niektoré minerálne prvky, medzi nimi i zinok. Preto sa zinok ľahšie vstrebáva zo živočíšnych zdrojov, napríklad z mäsa, hydiny, vajec a mliečnych výrobkov. Vegetariánom a vegánom, ktorí odmietajú jesť všetky mliečne výrobky, preto niekedy nezostáva nič iné, len užívať umelé prípravky zinku.

Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *