Ovocie a zeleninaZdravie

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o pomarančovom džúse a prečo by ste ho mali zaradiť do svojho jedálnička

Pomarančový džús je považovaný za jeden z najzdravších nápojov, pretože znižuje známky starnutia, chráni proti rakovine, zlepšuje krvný obeh a tlak, znižuje zápal a taktiež hladinu cholesterolu.

Oranžová šťava môže byť prospešná rovnako ako čerstvé ovocie za predpokladu, že je 100% prírodná, neobsahuje konzervanty a cukor. Vlákniny v pomaranči sú veľmi potrebné pre naše zdravie.

Nutričné hodnoty a kalórie

Pomarančová šťava obsahuje množstvo vitamínov a minerálnych látok ako vitamín C, vitamín A, tiamín, kyselinu listovú, draslík, vlákninu, bielkoviny, med a horčík, ktoré sú veľmi prospešné pre naše telo a zdravie. Čo sa týka kalórií, pomarančová šťava ich má 47 na 100 ml objemu.

Imunitný systém

Pomaranče a pomarančová šťava sú už dlho známe ako „powerhouse“ liečivých vlastností. Patria k najbohatším zdrojom vitamínu C. Vitamín je známy tiež ako kyselina askorbová, ktorá funguje ako primárny antioxidant v tele a neutralizuje voľné radikály. Navyše je jednou zo základných zložiek kolagénu, ktorý je potrebný pre opravu buniek a pre rast nových tkanív v tele.

Prevencia rakoviny

Antioxidanty udržujú DNA zdravých buniek. Sú v prvou obrannou líniou pre útokom rakoviny a ďalších závažných ochorení. Spolu s vitamínom C pomarančová šťava obsahuje tiež antioxidant hesperidín, ktorý prispieva spomaleniu rastu nádorov a dokonca stimuluje apoptózu.

orange-juice-410325_960_720

Detoxikačné vlastnosti

Pomarančový džús má vysoký obsah vitamínu A, ktorý detoxikuje telo a zvyšuje funkciu obličiek. Vitamín A je už dlho spájaný so zdravými očami. Pridaním dostatočného množstva vitamínu A na strave môžete tiež lepšie vidieť v noci. Jedna šálka pomarančovej šťavy má takmer 50% požadovaného denného príjmu tohto vzácneho vitamínu.

Krvný obeh

Kyselina listová je členom komplexu B, technicky je to vitamín B9. Tento dôležitý vitamín je nevyhnutný pri tvorbe DNA a raste nových buniek a tiež udržuje bunky v bezpečí pred mutáciou. Navyše má úlohu pri budovaní nových červených krviniek a stimuluje tok krv do končatín. Práve vďaka nemu sú orgánové systémy dobre okysličené a pracujú na plný výkon. Podporuje to celkový metabolizmus organizmu a fungovanie všetkých systémov.

Môže sa zdať, že pohár čerstvej pomarančovej šťavy je najlepším, čo môžete pridať do vášho jedálnička a vo väčšine prípadov je to pravda. Avšak príliš veľa dobrého môže škodiť. Pomarančový džús, rovnako ako šťava z väčšiny citrusových plodov, je veľmi kyslá. Okrem toho majú pomaranče relatívne vysoké glykemické zaťaženie. Pitím veľkého množstva môžete spôsobiť masívne kolísanie hladiny cukru v krvi, čo môže viesť ku komplikáciám pre diabetikov.

Okrem týchto upozorneniach pite čo hrdlo ráči. Pomarančová šťava je perfektný spôsob, ako sa cítiť sviežo a dostať svoje telo na cestu k dokonalému zdraviu!

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *