Vianoce – čas pokoja a oddychu
„Sniežik sa nám chumelí, zimička už prišla..“, pospevujú si deti a vy rozmýšľate, čo kúpiť pod vianočný stromček a aké pečivo, sladkosti či zákusky pripraviť na najkrajšie sviatky roka. Málokto vie, prečo práve tieto sviatky pokoja voláme Vianocami a čo všetko sa za nimi skrýva.
Pôvod slova
Slovo Vianoce vzniklo pravdepodobne z nemeckého Weihnachten – doslovným preložením. V nemčine sa toto slovo datuje od roku 1170. Prvá časť slova weih- je odvodená od výrazu weihen – zasväcovať. Wei nachten teda znamená niečo ako sväté noci.
Ďalší názor je, že slovo pochádza z taliančiny – via (di)nozze – svadobná cesta. Tento názor vraví o tom, že k narodeniu Ježiša došlo na ceste do Betlehema, preto si rímskokatolícka terminológia na Slovensku prisvojila tento protestantský novotvar.
Zvyky a tradície
Vianoce aj s Veľkou nocou a Turícami patria medzi hlavné kresťanské sviatky. Kresťania aj neveriaci slávia Vianoce obdarovávaním sa. Tento zvyk sa traduje od 16.storočia. V katolíckych rodinách sa darčeky rozdávali na sv. Mikuláša. Medzi ďalšie naše zvyky a tradície patrí ľudová dramatizácia vianočného príbehu, ktorú tu máme od 11.storočia. Ďalej stavanie jasličiek od 13.storočia, adventný veniec od roku 1839 a vianočný stromček od 19.storočia.
Vianočné jedlá a pochúťky
Slovensko má veľa nárečí, ktoré sa líšia a znejú krásne, a tak aj jedlá podávané na stôl sú rôzne a nápadité. Na juhu Slovenska je tradičná rybacia polievka. Záhorie sa pýši kapustnicou so strukovinami a pečenými opekancami s medom a makom. Pre Liptov je typická kapustnica, kde pridáme klobásu a huby. Na východe sú známe bobaľky.
Ďalšími štedrovečernými chodmi sú koláče z kysnutého cesta, kyslá mliečna polievka s hríbmi, šošovicová polievka, sušené jablká, slivky, hrušky a orechy. Ako nápoje sú podávané hriate víno, pálenka a voda.
Vianoce slávi celý svet. Každý národ má vlastné zvyky a tradície. Chutné jedlá, ktoré sú pre tento deň niečím výnimočné a tradujú sa dlhé roky. V nasledujúcich týždňoch vám priblížime tento sviatok nielen na Slovensku, ale predstavíme vám „svetové Vianoce“. Pozrieme sa do rôznych kútov sveta a prinesieme tie najlepšie recepty.
V závere ponúkame receptík na typický slovenský Vianočný punč, ktorý sa k nám dostal koncom 17.storočia z Indie. Jeho indický názov „panča“ znamená „päť“. Pôvodne sa totiž punč pripravoval z piatich zložiek (čaj, cukor, arak, víno a voda). Najčastejšie sa dochucoval klinčekom alebo škoricou. Pre príjemnú chuť sa rozšíril po celom svete. Časom sa však zloženie zmenilo a prispôsobilo miestnym zvykom.
Potrebujeme: 750ml vody, 250g krupicového cukru, 1 pomaranč, 1 citrón, 125ml rumu, 500ml bieleho vína, plátky pomaranča a citróna na zdobenie.
Postup: Vodu s cukrom, pomarančovou a citrónovou kôrou necháme zovrieť. Prilejeme rum a biele víno a zohrievame po bod varu. Vianočný punč najeleme do ohriatych pohárov z hrubého skla a každý ozdobíme polovicou pomarančového a citrónového kolieska.
Autor: Zuzana Orlovská, Foto: sxc.hu