Neviete, čo na večeru? Skúste chutný baklažán!
Poznáte to. Po dlhom a náročnom dni v práci či v škole prídete domov hladní ako dvaja, ak nie traja vlci a stojíte pred chladničkou v nádeji, že vám napovie, čo si pripraviť na večeru. Keďže chladnička zaryto mlčí, vám neostáva nič iné, iba sa otočiť a ísť spať. V lepšom prípade s prázdnym žalúdkom. V horšom prípade svoje telo obdaríte tukmi, sladkosťami alebo pivom. Práve v týchto prípadoch je skvelé, ak máte po ruke surovinu, ktorá je ľahká na prípravu, chutná a ešte k tomu aj zdravá. A takou baklažán rozhodne je! Viete, ako si ho pripraviť a čo všetko v sebe ukrýva?
Ľuľok baklažánový (Solanum melongena) je rastlinka z čeľade ľuľkovité. Plodom tejto rastliny je baklažán, ktorý je vajcovitého tvaru s tmavofialovým sfarbením. Kde sa tu vzal? Pôvodne sa vyskytoval v rôznych častiach Nepálu, Indie, Bangladéšu, Pakistanu a Srí Lanky. Zaujímavosťou je, patrí do tej istej čeľade ako paradajky či zemiaky.Baklažán je trvalá rastlina, ktorú môžete pestovať celoročne. Ak ste si mysleli, že neobsahuje veľa účinných látok, ste na omyle. Ukrýva v sebe veľa vitamínov a antioxidanty, ktoré nás chránia pred voľnými radikálmi v našom ovzduší. Baklažán obsahuje aj látku, zvanú solanín, ktorá je jedovatá. Ak si ho však zapečiete v rúre, pôsobením tepla sa táto látka stráca a vášmu telu tak solanín neublíži.
Čo ešte obsahuje baklažán?
- draslík
- železo
- fosfor
- pektín
- vlákninu
- minerály
- vápnik
- vitamíny skupiny B: B1, B2, B5, B9
- vitamíny C, E, K
- čerstvý plod obsahuje nikotínové alkaloidy, preto je chuť horká
Prečo jesť baklažán?
- má pozitívne účinky na srdce
- prečisťuje krv a pečeň
- pomáha pri redukovaní hmotnosti
- znižuje hladinu zlého cholesterolu
- vďaka obsahu vápnika je dôležitý pri stavbe kostí
- podporuje trávenie a pomôže vám aj pri nepríjemnej zápche a to kvôli obsahu vlákniny
- pomáha pri funkcii obličiek a znižuje opuchy končatín, ktoré vznikli z prílišného zadržiavania vody v tele
Zaujímavosť
Baklažán je odpradávna na jedálnom lístku v Indii alebo v Grécku v ich chutnej musake. „Baba ganoush“ je arabské jedlo, ktorého dominantou je tiež baklažán. Vedeli ste o tom, že táto fialová pochúťka má aj niekoľko tvarov a veľkostí, v ktorých sa pestuje? Pre zaujímavosť uvediem niekoľko z nich:
- fialové pruhované baklažány
- biele baklažány – sú obľúbené najmä v Ázii, majú bielu šupku, ktorá je priesvitná a tak je vidieť celú mliečno-bielu dužinu
- japonské baklažány – dorastajú do dĺžky 10 cm a v porovnaní s tými európskymi majú sladšiu a jemnejšiu chuť
- „majské“ baklažány – veľkosť plodu je 5 – 15mm
- červené alebo zelené baklažány – tvarom a farbou pripomínajú paradajky
Pestovanie v pohodlí domova
Ak by ste si chceli doma vypestovať baklažán, budete na to potrebovať fóliovník alebo skleník. Táto rastlinka totiž obľubuje oblasti, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí od 22 do 30 stupňov Celzia. Počas vegetačného obdobia nasadzovania plodov si baklažán vyžaduje bohatú závlahu. Najlepší spôsob, ako sa voda dostane k plodom je, že ju budete nalievať priamo ku koreňom.
RECEPT
Táto forma prípravy je asi najobľúbenejšia. Je ľahká a zvládne ju naozaj každý. Budete potrebovať samozrejme baklažán a to rovno dva kusy, ½ kg kuracieho mäsa, 100g strúhaného syra, 4 strúčiky cesnaku, koreniny podľa chuti, soľ a jednu veľkú cibuľu.
Baklažány si umyte, rozrežte a vydlabte z nich dužinu. Dužinu si odložte bokom, bude tvoriť základ plnky. Vnútro baklažánov osoľte a potrite pretlačeným cesnakom. Na troške oleja „osmahnite“ cibuľku, pridajte kocky kuracích prs, soľ, koreniny a zvyšky pretlačeného cesnaku. Keď je mäso mäkké, pridajte k zmesi dužinu z baklažánu. Chvíľku plnku poduste a keď je hotová, naplňte ňou baklažány. Aby bola plnka chutnejšia, môžete ju doplniť aj posekanou jarnou cibuľkou alebo čerstvou petržlenovou vňaťou. Fantázii sa medze nekladú. Baklažány dajte na plech a pečte asi 30 minút. Na záver pridajte postrúhaný syr a dajte zapiecť na zvyšných 5 minút. Podávajte s dippom z kyslej smotany alebo len tak samotné.
Chutná a hlavne zdravá večera vám nezaberie veľa času. Dobrú chuť!
Ilustračné foto: pixabay.com