Bylinky a koreninyČlánkyMagazín

Bylinky II.

Po úspešnom prvom dieli článku pokračujeme v predstavovaní tradičných korenín našich kuchýň.

Ligurček – Levisticum officinale
Ligurček lekársky je trvácna, v druhom až treťom roku mohutná, až dvojmetrová rastlina. Je to slovenské “maggi do každej kuchyne”, vďaka svojej spočiatku sladkej, neskôr horko aromatickej maggi vôni a chuti. Kvitne od júna do augusta. V minulosti bol u nás veľmi obľúbený, pridával sa najmä do polievok. Dnes ním ochucujeme prevažne polievky, ale aj omáčky, pridávame ho do zemiakov pri varení, do tvarohových nátierok, k dusenému mäsu so zeleninou, do plniek a pod. Čerstvý ligurček má veľmi intenzívnu vôňu, preto ho do jedla pridávame veľmi málo. Má vysoký obsah vitamínov a odvar sa používa ako diuretikum na odvodnenie a vylučovanie škodlivých látok z tela. Pôsobí dehydratačne – podporuje uvoľňovanie vody z organizmu. Má odhlieňovacie účinky a celkovo posilňuje organizmus.

Pamajorán – Origanum vulgare
Pamajorán obyčajný s ľudovým názvom oregano je divou odrodou majoránu. Trvácna, aromatická bylina kvitne v júli až októbri. Na korenenie používame čerstvý alebo sušený list. Bez oregana sa nezaobíde talianska kuchyňa. Ochucuje sa ním pizza, cestoviny i omáčky. U nás sa pamajorán používal všade tam, kde aj majorán. Patril medzi byliny, ktoré sa trhali na sv. Jána. Výborne sa dopĺňa s chuťou paradajok, baklažánu, fazule a pod. Hodí sa do mastných jedál, lebo zvyšuje tvorbu žlče a tráviacich štiav. Má schopnosť čistiť zahlienené pľúca a pomáha pri chorobách priedušiek. Užíva sa tiež na tlmenie hystérie a epilepsie. Vhodný je pri bolestiach hrdla a pomáha pri zápaloch pečene, nespavosti a reumatizme.

Rozmarín – Rosmarinus officinalis
Rozmarín lekársky, husto rozkonárený poloker, ktorý má tvrdé tenké lístky pripomínajúce ihličie. Celá rastlina má príjemnú gáfrovito korenistú vôňu a horkú chuť. Používa sa hlavne v Taliansku, Grécku, Španielsku a v Portugalsku. Rozmarínom ochucujeme bravčové, jahňacie a baranie mäso, hydinu, ryby, pridáva sa aj do omáčok, k dusenej zelenine, do cestovín, menej do šalátov. Požívame ho v menšom množstve. Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak . Upokojuje a odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Je vhodný pri reumatizme, kašli, astme, búšení srdca, nervozite, nespavosti a migréne. Rozmarínové víno je liekom na nemoci slabého srdca. Pripravíme ho vylúhovaním 50g drogy v ¾ l bieleho vína.

Yzop – Hyssopus officinalis
Yzop lekársky je vždy zelený trvácny poloker. Kvitne v júni až septembri. Má príjemnú gáfrovitú arómu a horkastú chuť, ktorá sa hodí na ochutenie mletého mäsa, polievok, zeleniny, omáčok, králičieho a jahňacieho mäsa, zveriny a pod. Táto bylinka je dnes menej používaná, kedysi sa pestovala ako korenie a liečivka, dnes sa používa napr. pri výrobe likérov. Pre starších ľudí je veľmi vhodným pomocným liekom pri ochoreniach dýchacích ciest. Je taktiež vhodný pri bolestiach hrdla a zápale pľúc.

Šalvia – Salvia officinalis
Šalvia lekárska s ľudovými názvami ako babie ucho či rapaňa je silno aromatický poloker. Má výraznú vôňu a mierne trpkú chuť. V minulosti bola u nás takmer rovnocenná s petržlenovou vňaťou. Používa sa na ochutenie tučnejšieho mäsa, ktoré sa tak stáva stráviteľnejším, do plniek, do pikantných omáčok, do vaječných jedál, zapekaných pokrmov, k rybám, ale aj k baklažánom, fazuli, do zeleninových polievok a pod. Šalvia má silný proti bakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla. Výborne sa uplatňuje pri zápale ďasien a paradentóze. Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite.

Prečítajte si aj:
Bylinky I.

Autor: Zuzana Orlovská, Foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *