Aj celiatici majú svoje reštaurácie

S črevnou chorobou pod názvom celiakia, sa určite stretol priamo, či nepriamo každý z nás. Celiakia je citlivosť na lepok, kedy u citlivých osôb poškodzuje klky tenkého čreva, čím sa narúša vstrebávanie výživných látok. Ľudia trpiaci touto chorobou nemôžu konzumovať potraviny, ktoré obsahujú lepok. Lepok sa nachádza takmer v každej potravine, ktorú konzumujeme dennodenne. Môžeme ho nájsť v chlebe, pečive, keksoch, cestovinách, párkoch, zápražkách, v potravinách, ktoré obsahujú liate cesto, dokonca aj v omáčkach a polievkach, ktoré sa zahusťujú pšeničnou múkou. A presne z tohto dôvodu, je pre celiatika veľmi obtiažne chodiť do reštaurácie a bez problémov si vybrať niečo chutné pod zub. No v dnešnej dobe sa našlo pár reštaurácií, ktoré myslia aj na ľudí s bezlepkovou, či inou diétou.

 

Košice

V Košiciach, na Orlej 10, na poschodí, sa nachádza reštaurácia Ajvega, ktorá ponúka kompletné menu nie len pre celiatikov, ale aj pre diabetikov, taktiež ponúka menu pre šetriaciu, výživnú diétu a menu s obmedzením tukov. Všetky diétne jedlá sú pripravené pod dozorom diétnych sestier. Dokonca si môžete objednať aj bezlepkovú pizzu.

Aj reštaurácia Da Vinci na Žižkovej 13 v Košiciach, ponúka pizzu z bezlepkového cesta.

Bratislava

Reštaurácia Sole Mio Pizza Grill ponúka mnoho bezlepkových jedál, ako pizzu, cestoviny a ďalšie jedlá podľa ponuky. Táto reštaurácia sa nachádza v centre Bratislavy, na Ferienčíkovej ulici.

 

Ak poznáte nejakú reštauráciu, aj v iných mestách, ktorá pripravuje diétne jedlá, pošlite nám váš tip, radi o nej napíšeme. Taktiež nám môžete posielať rôzne diétne recepty. Všetky uverejníme.

 

Autor: Dads
Zdroj: www.restauracie.sme.sk, www.celiakia.sk, www.ajvega.sk
Ilustračné foto: sxc.hu

Prečítajte si aj: