Aj rastliny môžu byť exotické
Stalo sa vám už niekedy, že ste prechádzali okolo reštaurácie a niečo vás príjemne omámilo? Museli ste potom nasledovať tú vôňu a zistiť o aké jedlo ide. Vo väčšine prípadov sa dozviete, že lahodnú vôňu spôsobilo exotické korenie. Spoznajte bližšie niektoré z nich.
Koriander siaty
Je to rastlina, ktorá vyrastá do výšky 70 cm a nájdete ju v južnej Európe a na Blízkom východe. Koriander je nenáročný na starostlivosť. Jeho listy sú biele až ružové a má rebrovité a kruhovité plody. Práve tieto jeho aromatické listy a plody sa využívajú ako korenie, napríklad do perníka. Je vhodný pri zaváraní uhoriek a tekvíc, taktiež ako prísada do omáčok, marinád či dressingov. Plody môžete vyluhovať aj na čaj. Koriander údajne podporuje zažívanie a odstraňuje zápach z úst. Jeho zelené listy sú jednou z hlavných zložiek indického karí.
Šafran siaty
Táto kultúrna rastlina, ktorá dorastá do výšky 10 cm, má úzke čiarkovité listy so svetlým prúžkom uprostred a fialové, lievikovité kvety. Pre svoj rast potrebuje slnečné až polotienisté prostredie. Najlepšie znáša priepustné záhradné pôdy. Môžete si ho pokojne vypestovať aj doma na záhradke. Do pokrmov sa používa sušený. Jedlám, ako napríklad rizoto, dodáva ostrú, korenistú príchuť a farbí výrazne nažlto.
Zujímavosť
Na 1 kg šafranu je potrebné spracovať až 150 000 kvetov. Mladý šafran býva riedený kvetmi nechtíka lekárskeho alebo požltu farbiarskeho. Vo veľkých dávkach môže byť aj jedovatý, tak si vždy dávajte pozor na skonzumované množstvo.
Petržlen japonský
Je rozšírený predovšetkým vo vlhkých oblastiach Ázie. Dorastá do výšky 50 cm, má biele veľmi drobné kvety a svetlozelené trojdielne listy. V kuchyni sa môžu využiť jeho listy i stonky, čerstvé alebo podusené do polievok, šalátov, omáčok. Nájdete ho prevažne v Ázijských pokrmoch.
Vôňovec citrónový
Počuli ste už tento názov? Označuje rastlinu, ktorej sa hovorí aj citrónová tráva, citronela, lemongra či voňavá tráva. Najčastejšie sa vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach východnej Indie. Je trsnatý a vysoký až 2 metre. Listy má sfarbené dozelena s miernym červeným leskom. Niektoré kultúry nezakvitnú vôbec, iné iba zriedka. Nájdete na ňom husté trsy hustých sivozelených čiarkovitých listov, ktoré voňajú po citrónoch, keď ich rozmädlíte v rukách. Použiť môžete čerstvé alebo sušené listy, najlepšie k hydine, rybám, morským živočíchom, mäsovým pokrmom, do omáčok a marinád. Nakrájané steblá sa pridávajú do šalátov a čaju, ktorý vás upokojí, uvoľní žalúdok a črevá a pomáha pri nadúvaní. Mnohí ho používajú do kúpeľa ako uvoľňujúcu prísadu. Éterický olej z vôňovca citrónového odstraňuje zápach z úst a pôsobí antisepticky. V ázijskej kuchyni je táto rastlina hlavným korením, ktoré sa varí spolu s jedlom.
O prospešných účinkoch tento tejto rastliny ste už určite niekde počuli. Rozšírená je hlavne na juhozápade Severnej Ameriky. Obľubuje slnečné a dobre priepustné pôdy bohaté na živiny. Echinacea má 1,2 m dlhú, tenšiu štetinatú stonku, celookrajové kopijovité listy a veľké súbory dlhých purpurovoružových kvetov. Pri prechladnutí alebo nádche sa stane vaším najbližším spoločníkom. Môžete si z nej pripraviť výluh alebo čaj a budete zdraví ako ryba. Vyrába sa z nej takisto veľa liečiv a doplnkov výživy. Je prísadou do obľúbených detských vitamínov na každý deň.
Okvetnými plátkami si môžete ozdobiť stôl na oslavu alebo ich pridať k voňavej sviečke, aby ju príjemne dopĺňali. Echinacea sa bude pekne vynímať aj na parapete a isto dodá vášmu domovu štipku útulnosti.
Ilustračné foto: visualhunt.com