ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Zdravší Mikuláš

Ak máte doma malé deti, určite ste sa už začali pripravovať na zajtrajší deň svätého Mikuláša. Práve týmto dňom sa začína jedno z najväčších období obdarúvania sa. Viete už, čo vložíte svojim deťom do čižiem tento rok?

Na čo si dať najväčší pozor

Všetci rodičia si určite želajú, aby mikulášsky balíček urobil deťom veľkú radosť. Zároveň by ich však mali uchrániť pred enormnými dávkami cukru. Už od októbra sa v obchodoch objavujú rôzne čokoládové figúrky, cukríky a iné sladkosti, ktoré sú určené pre deti práve na Mikuláša. Farebné obaly s rozkošnými anjelikmi, čertíkmi a inými postavičkami vyzerajú síce lákavo, no obsah už tak chutný byť nemusí. Ak sa teda chystáte dať deťom aj nejaké čokoládové pochúťky, určite si dajte pozor na zloženie a dôkladne si pozrite čo sa vo vnútri krásneho obalu nachádza. Pozornosť venujte najmä tomu, aby sladkosť nebola plná farbív, konzervantov a iných podobných látok.

father-christmas-1771780_1280Vhodnou alternatívou namiesto komerčných sladkostí je horká čokoláda. Možno deťom nebude zo začiatku veľmi chutiť, no v kombinácii s malinami a iným pridaním ovocím sa im táto pochúťka určite zapáči. Zdravá čokoláda by mala obsahovať minimálne 35% kakaového masla alebo hmoty, pri mliečnej či bielej je to 25%. Ak sú vaše deti staršie a chcete im do čižmy dať skutočnú kvalitu, kúpte im čokoládu s 50% obsahom kakaa.

Sladko a zároveň zdravo

Do sladkého balíka sa určite oplatí pribaliť čerstvé ovocie. Vôbec sa nemusíte báť kombinovať a okrem našich tradičných jabĺk, pribaľte aj tropické pomaranče, banány, kiwi, mango a najmä sladké mandarínky. Nič nepokazíte ani orieškami všetkého druhu, či už ide o arašidy, pistácie, kešu, madle, alebo klasické vlašské orechy. Najlepšou možnosťou je kúpiť jeden balík, ktorý bude obsahovať z každého druhu po trochu.

Ďalšou alternatívou je kandizované, teda sušené ovocie. Aj v tejto podobe sa nachádzajú rôzne druhy ovocia, ktoré navyše obsahujú veľa vitamínov, ktoré najmä deti potrebujú ako soľ. Ak máte trochu času nazvyš, pripravte deťom domáce jablkové žuvačky. Jednoducho povedané sú to sušené jablká, ktoré je potrebné žuvať ako žuvačky. Stačí ak ich nakrájate na tenké plátky, položíte na pekáč a ten na radiátor alebo iné teplé miesto.

Do sladkého balíka pokojne pridajte aj cukríky, avšak z tohto sortimentu odporúčame napríklad gumových medvedíkov, ktorí napomáhajú rastu kostí. Deti sa určite potešia aj tyčinkám s müsli a čokoládovou polevou. Nezabudnite sa potom s deťmi dohodnúť na určitých pravidlách, aby nezjedli všetky maškrty naraz, ale každý deň si z balíka vybrali jednu alebo dve sladkosti.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *