Pomocníci do kuchynePR články a tlačové správy

Ako si vybrať správny odšťavovač?

Odšťavovanie je vynikajúci spôsob, ako získať svoju dennú dávku ovocia a zeleniny. Domáca príprava smoothie či freshu vám ušetrí peniaze a vytvorí dokonale čerstvú a výživnú šťavu v porovnaní s tými, ktoré viete kúpiť v obchode, a ktoré sú mimochodom ďaleko drahšie.

Aj vy ste sa práve rozhodli pre nový odšťavovač? V tom prípade sa vám zaručene zíde našich pár rád, vďaka ktorým sa budete vedieť v širokej ponuke odšťavovačov perfektne zorientovať.

Základné rozdelenie

Pomalé odšťavovače, ktoré sa tiež nazývajú „lis za studena“, používajú jemnú mechaniku na rozbitie bunkových stien vami odšťavovanej potraviny a pomalú extrakciu šťavy. Šťava sa potom pretlačí cez oceľové sito, ktoré slúži ako filter. Tento štýl odšťavovania bude trvať podstatne dlhšie, kým sa dočkáte rannej šálky vášho obľúbeného freshu, no samotný proces lisovania za studena prinesie celkovo viac šťavy a zachová viac výživných látok ako v prípade iných výkonnejších odšťavovačov.

Druhým typom sú extrakčné odšťavovače, ktoré sa tiež nazývajú „odstredivé“ odšťavovače a pracujú tak, že plodiny pretláčajú cez rotujúcu čepeľ a sieťový kôš, ktorý ovocie či zeleninu rozdrobí a uvoľní z nej šťavu. Samozrejme, tieto odšťavovače pracujú rýchlejšie ako žuvacie odšťavovače, no produkujú menej šťavy a ich prevádzka je pomerne vysoká a nákladná. Tieto odšťavovače fungujú hlavne pri príprave štiav z tvrdšieho ovocia a zeleniny, ako sú jablká, pomaranče a repa, ale s listovou zeleninou, ako je špenát a kel, si až tak dobre neporadia.

Vlastnosti odšťavovača, ktoré treba pri kúpe zvážiť

Veľkosť

Mali by ste zvážiť veľkosť odšťavovača a koľko miesta na pulte zaberie, najmä ak máte malú kuchyňu s obmedzeným pultom alebo úložným priestorom. Rovnako by ste tiež mali zvážiť veľkosť odšťavovacieho žľabu. Väčší žľab znamená, že produkt nebudete musieť pred odšťavovaním nasekať na malé kúsky.

Variabilné rýchlosti a funkcie

Ak plánujete nákup odstredivého odšťavovača, vyhľadajte model s variabilnými rýchlosťami, ktorý vám umožní pomalšie odšťavovanie mäkších produktov (napríklad bobúľ) a tvrdšieho ovocia a zeleniny pri vyšších rýchlostiach. Rovnako môžete zvážiť viacúčelové funkcie, ako napríklad nastavenie mletia orechov a kávy.

Diely vhodné do umývačky riadu

Pre ľahké čistenie vyberte odšťavovač, ktorý obsahuje časti vhodné do umývačky riadu.

Cena odšťavovača

Cena odšťavovačov sa v závislostí od jeho funkcií líši. Obyčajný odšťavovač viete zohnať už za menej ako 20 eur, no za kvalitnejšie kúsky si budete musieť priplatiť. Pred kúpou zvážte, ako často budete váš nový odšťavovač využívať, aby ste sa vyhli zbytočne predraženej investícii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *