ČlánkyMagazínZdravie

Baza a sirup na osvieženie

V týchto dňoch baza zakvitá neprehliadnuteľnými a voňavými kvetmi. Okrem toho, že majú liečivé účinky sa z nich dá pripraviť skvelý sirup a osviežujúca limonáda. Povedzme si niečo viac o baze čiernej a jej spracovaní v kuchyni.

Posledné májové dni a začiatok júna je tým pravým časom na zber bazových kvetov. Baza čierna dorastá  do výšky okolo siedmych až desiatich metrov. Ak pestujete bazu vo svojej záhradke, je potrebné sa o ňu pravidelne starať a jej rast regulovať. Dobrou radou je vždy pred zimou zostrihať kmeň do výšky jedného metra. Okrem toho, že po zbere kvetov je potrebné vetvičky trochu zastrihnúť je na údržbu celkom nenáročná. Vôbec sa nemusíte báť pestovania tejto užitočnej rastliny. Jej veľkou výhodou je aj to, že sa dokáže pred mrazom sama ubrániť.

elder-1340794_1280Ak sa vám zdá, že sú bazové kvety už dostatočne vykvitnuté, pozbierajte ich a nechajte voľne vysušiť. Dôležité je pozbierané kvety poukladať stopkami nahor do tieňa alebo rozvešať v miestnosti, v ktorej pravidelne vetráte. Ak vám po usušení ostanú niektoré kvety zhnednuté, neodkladajte ich spolu s ostatnými. Dôkladne vysušené sa hodia na prípravu čajových zmesí, ktoré slúžia na prevenciu a liečbu nachladnutia, kašľa a bolestí hrdla. Čaj z bazových kvetov je vhodný aj na posilnenie imunity, má protizápalový účinok, prečisťuje krv a čistí zahlienené priedušky. Ak vás trápi zápcha, siahnite po čaji z toho zázračného kvetu, ktorý vám zaručene pomôže aj pri takýchto ťažkostiach.

Okrem spomínaných zdravotných účinkov sa dá baza využiť aj pri čistení pleti. Výluh z bazových kvetov vám pomôže pri mastnej aj aknóznej pokožke. Tento výluh vyskúšajte aj v prípade, že vám prekážajú pehy na tvári. Na dobré je nutné čakať, a preto je potrebná trpezlivosť. Výsledky sa dostavia približne po dvoch mesiacoch pravidelného užívania.

refreshment-833371_1280Baza čierna sa hlavne v letných mesiacoch spája s jedným z najobľúbenejších nealkoholických nápojov. Práve z nej sa pripravuje populárna bazová limonáda a sirup. Na to, aby ste si doma mohli vychutnať  tento vynikajúci nápoj je potrebné použiť aspoň 25 kusov dôkladne umytých bazových kvetov. Ak ich nezbierate vo vašej záhradke, určite sa vyhnite miestam pri cestách a neukladajte ich do mikroténových vrecúšok. Cez noc ich nechajte namočené v dvoch litroch studenej vody spolu s kolieskami citróna alebo limetky. Do takto pripravenej zmesi na druhý deň pridajte cukor a nechajte prejsť varom. Ostáva už len vliať to do vopred pripravených a poriadne vyčistených sklenených fliaš. Po tom, čo fľaše naplníte, prevráťte ich hore dnom. Vychladený bazový sirup nalejte do vody, pridajte kúsky ľadu a lístky mäty. Takto pripravený bazový nápoj vám zaručí to pravé letné osvieženie počas horúcich dní.

Na našej stránke nájdete aj skvelý recept na bazovú šťavu.

ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *