Cukor: rafinovaný alebo trstinový?
Biely cukor u nás ešte donedávna nemal takmer žiadnu konkurenciu. Za socializmu bol skutočným pokladom, ktorý sa nedal len tak ľahko pozháňať. Doba sa však mení a stále novšie poznatky o jedle vo všeobecnosti menia aj názory a postoj spotrebiteľov. Jednou z najviac diskutovaných tém je aj kryštálový cukor.
Ešte do 17. storočia bol cukor považovaný za veľmi drahé korenie. Neskôr začali ľudia používať trstinový cukor, ktorý sa dal jednoduchšie pozháňať. Paradoxom je, že v súčasnosti je o niečo viac uprednostňovaný biely cukor. Môže to byť aj spôsobené cenovým rozdielom týchto druhov cukru. V minulosti si niektorí ľudia nemohli dovoliť ani jeden z týchto cukrov, a tak ako sladidlá používali med, lekvár, ovocie, a taktiež miazgu zo stromov.
Či už hovoríme o bielom alebo hnedom cukre, v každom prípade ide o najčastejšie používané sladidlá v domácnostiach. O bielom sa hovorí aj ako o rafinovanom druhu cukru, ktorý je najbežnejšie vyrábaný z repy alebo cukrovej trstiny. Prívlastok „rafinovaný“ nedostal len tak. Odôvodnenie možno hľadať pri jeho výrobe. Pri jeho spracovaní (rafinácii) sa totižto nevytvárajú a ani nezachovávajú žiadne živiny, minerály alebo vitamíny, ktoré by nášmu telu mohli v nejakom zmysle pomôcť alebo prospieť. Trstinový cukor sa získava pomocou kryštalizácie trstinovej šťavy. Tento spôsob je šetrnejší, a preto si tento cukor dokáže zachovať minerály a vitamíny.
Biely cukor sa skladá zo sacharózy, takže pri jeho príjmaní, svojmu organizmu dodávate aj veľké množstvo kalórií. V tomto prípade by to mohlo vyznievať ako propagácia určitej diéty, avšak tu ide o viac ako stratu váhy alebo nenaberanie zbytočných kíl navyše.
Biely cukor: energia alebo únava?
Spomínaná sacharóza je náročná na spracovanie. Určite vám už niekto povedal, že ak potrebujete doplniť energiu, tak si môžete dať kocku cukru. To je pravda, avšak v konečnom dôsledku vám potom viac energie vezme ako dá. Sacharóza prijatá v podobe bieleho cukru privádza únavu, ospalosť, nehovoriac o rizikách iných chorôb, medzi ktoré by sme mohli zaradiť aj obávanú cukrovku.
Falošný „trstinový“ cukor
Z cukrovej repy, ktorú sme už spomínali sa vyrába aj jeho druhá, hnedá varianta. Tu však narážame na závažný problém, s ktorým si ľudia častokrát nevedia dať rady a často dochádza k nedorozumeniam. Ak totižto vidíte hnedý cukor, nemusí to hneď znamenať, že ide o pravý trstinový cukor. Od toho bieleho sa rozlišuje len pridaním melasy čo cukor zafarbí nahnedo. Ak by ste sa vybrali na nákup skutočného trstinového cukru, ktorý je o niečo zdravší ako ten biely, mali by ste si poriadne preštudovať aj jeho balenie. Možno budete tiež patriť medzi tých, ktorí zistia, že v rukách držia cukor, ktorý je hnedý len vďaka pridaniu karamelového farbiva, pričom sa teda stále jedná o biely cukor.
Najznámejší zo skupiny nerepných cukrov je jednoznačne trstinový. Charakteristický je svojou príjemnou karamelovou chuťou. Farba tohto cukru sa môže pohybovať na stupnici od zlatej až po čokoládovú. Závisí to aj od obsahu prítomnej melasy, ktorá sa pri spracovaní trstiny na cukor vylučuje. Farbou najtmavšie cukry teda môžeme považovať za najzdravšie. Obsahujú značné množstvo vápnika, minerálov, horčíka, železa a vitamínov zo skupiny B.
Aj napriek všetkému sú najlepšou voľbou celkom prírodné sladidlá. Radíme medzi ne melasu, javorový sirup, med, stéviu alebo hroznový cukor. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh sladidla, majte vždy na pamäti, že cukor by nemal tvoriť viac ako desatinu celkového energetického príjmu potravy.
Ilustračné foto: pixabay.com