MagazínTopZdravie

Fajnotám sa na Vianoce odoláva ťažko. Ako počas nich nepribrať?

Vianoce sú aj časom, kedy máme všetkého dostatok. Aby sme však sviatky prežili naozaj v radosti a pokoji bez zbytočných problémov, ktoré sa nám môžu odraziť práve na našom zdraví alebo na váhe, je dobré dodržiavať určité racionálne zásady. 

Nad tým, čo budeme piecť,variť a jesť počas sviatkov premýšľame niekoľko týždňov ešte pred Vianocami. V prípade, ak sa však nedokážeme vzdať majonézového zemiakového šalátu, či krémových koláčov a iných kalorických jedál, je dobré si premyslieť nejakú ľahšiu alternatívu, ktorá nebude trápiť náš tráviaci systém. Majonézu možno úplne vynechať, alebo ju nahradiť ľahšou alternatívou ako je  napríklad biely jogurt. Rybu skúste namiesto vyprážania hodiť na rúry a upiecť. 

Pri pečení a príprave sladkých pochutín môžete zas vynechať klasický biely cukor a použiť nekalorické sladidlá ako napríklad stéviu. Vianočné koláčiky tak môžu byť nielen menej sladké, ale aj chutné a menej kalorické. Do svojho jedálnička môžete aj počas sviatkov zaradiť TOP 10 potravín, ktoré spaľujú tuk.

Vianoce_ prejedanie sa

Ak svoj žalúdok nechcete na Vianoce úplne zaťažiť, mali by ste sa vyvarovať presladeným nápojom. Ak už siahnete aj po “light” verzii, ktorá nie je o nič zdravšia, myslite aj pri ich konzumácií na striedmosť. Dostatočný príjem tekutín je takisto dobrým opatrením pri prejedaní sa. Pri sviatočnom stole nemáme iba jesť, ale mali by sme dbať aj na dostatočnú hydratáciu tela a zásobovať ho tekutinami (samozrejme nie alkoholom). 

Pozor na sviatočné prejedanie sa 

Počas sviatkov si jednoznačne dávajte pozor aj na množstvo skonzumovaného jedla a kombinácie jedál, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam v podobe bolestí žalúdka, pankreasu alebo žlčníka. Vyváženosť medzi príjmom a výdajom energie je v tomto bode veľmi dôležitá. Pôžitok z jedla nerastie s jeho množstvom a preto si pri pokuse zobrať si ďalší kúsok koláča si povedzte, že menej je viac. 

Táto zásada neplatí len pri koláčikoch alebo majonézovom šaláte. Striedmosť platí samozrejme aj pri alkoholických nápojoch, ktoré by sme si mali skôr vychutnávať. Dva tri deci kvalitného červeného vína môžete pomaly popíjať aj celý večer. Čo je lepšie, na druhý deň vám nebude zle od žalúdka, nebude vás bolieť hlava a zostanú vám spomienky na príjemný večer. 

Vianoce alkohol prejedanie sa

Na Vianoce si doprajte dostatok pohybu 

Aby ste sa vyhli nepríjemným bolestiam tráviaceho traktu a pocitom, zaraďte do svojho denného programu aj pohybové aktivity. Síce Vianoce a aktivita sa veľmi k sebe nehodia, no vaše telo a trávanie sa vám poďakuje. Telesná aktivita napomáha k spracovaniu cukrov, znižuje citlivosť na inzulín, čím sa znižuje aj riziko prepuknutia cukrovky druhého typu. Okrem toho, vám bude lepšie tráviť. Vhodné sú prechádzky na čerstvom vzduchu alebo klasické cvičenia doma

Vianoce sú predovšetkým sviatkami pokoja a radosti nepreseďte len doma pri telke s boľavým žalúdkom. Jedlo je síce super a vianočné duplom, ale niekedy je naozaj menej viac. Myslite predovšetkým na zdravie vašich najbližších a na to svoje. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *