Bylinky a koreninyČlánkyMagazínMinerályOvocieOvocie a zeleninaRybyTipy na nákupTopVitamínyZaujímavosti a nápadyZelenina

10 top potravín, ktoré spaľujú tuky – poznáte ich?

Potraviny podporujúce chudnutie sú výživné a bez zbytočných kalórií. Aj keď sa niektoré môžu zdať tučné, nemusíte sa ničoho obávať. Tieto potraviny obsahujú dôležité esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné. Kedykoľvek dostaneme hlad, je to známkou toho, že nám chýbajú nejaké živiny, ktoré treba doplniť. Pri zostavovaní jedálnička nezabudnite na žiadne potrebné zložky a vždy myslite aj na potraviny, ktoré pomáhajú chudnúť. Nedržte diéty, ale voľte si tie správne potraviny, alebo nimi nahraďte tie menej prospešné. 

  1. Ananás

Ananás je nízkokalorická potravina s veľkým obsahom vody. Šťavnatá dužina ananásu obsahuje až 90% vody, približne 8% sacharidov, menšie množstvo bielkovín, tukov a vysoký obsah vlákniny, ktorá napomáha tráveniu. Ananás obsahuje enzým bromelín, ktorý svojím pôsobením v organizme pomáha odbúravať tuky, ďalej veľa minerálov, stopových prvkov a vitamíny, hlavne vitamín C. Ananás pôsobí aj proti prekysleniu žalúdka, odvodňuje organizmus a zmierňuje opuchy končatín.

ananas - spaľujú tuky
  1. Avokádo

Avokádo je ďalšou potravinou, po ktorej sa chudne, a to aj napriek tomu, že patrí medzi tie kalorickejšie. Obsahuje veľa tukov, všetky sú však rastlinného pôvodu. Nachádzajú sa v ňom zdravé tuky – omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre telo veľmi prospešné. Aj keď je avokádo kalorické, nenájdete v ňom žiadny cholesterol. Avokádo je zdrojom kyseliny palmitovej, linolovej a olejovej, ďalej obsahuje vitamíny A, C, E a mnoho minerálnych látok. Je bohaté na vlákninu, ktorá podporuje činnosť nášho metabolizmu, vďaka čomu nás zasýtia na dlhšiu dobu.

avokado - spaľujú tuky
  1. Pálivé papričky

Pálivé papričky obsahujú zlúčeninu zvanú kapsaicín. Tá sa nachádza najmä vo veľmi pálivej papričke habanero, ale vyskytuje sa aj v papričkách jalapeño. Kapsaicín sa prejavuje obmedzením chuti do jedla a miernym zrýchlením metabolizmu, ale to len na krátku dobu. 

chilli papricky spaľujú tuky
  1. Jablčný ocot

Jablčný ocot je jediným octom, ktorý nevyvoláva v tele kyslú reakciu. Podporuje spaľovanie tukov, posilňuje imunitný systém, znižuje chuť na sladké i slané. Napomáha tráveniu, vstrebávaniu potravy a vylučovanie, preto je dnes rovnako odporúčaný ako prostriedok na chudnutie.

  1. Vajíčka

Jedinečnosť vajec tkvie v tom, že nie sú príliš kalorické a obsahujú až 7 gramov proteínov a ďalšie zdraviu prospešné látky. Štúdie dokázali, že vajíčka na raňajky znižujú pocit hladu a tým množstvo kalórií, ktoré skonzumujete počas dňa. Aj keď je žĺtok plný cholesterolu, prináša aj zdravotné výhody, je však lepšie ho konzumovať s mierou.

vajicka spaľujú tuky
  1. Káva

Najobľúbenejší nápoj na svete patrí tiež medzi potraviny, ktoré vám môžu pomôcť schudnúť. Látky, ktoré obsahuje, urýchľujú metabolizmus a tým môžete efektívnejšie spaľovať tuky. Nepreháňajte to s cukrom a smotanou, nech tento účinok nezrušíte vyšším prísunom cukrov a tukov.

kava spaľuje tuky
  1. Zelený čaj 

Niektoré štúdie naznačujú, že zelený čaj môže podporovať chudnutie tým, že stimuluje telo, aby spaľovalo brušný tuk. Zelený čaj obsahuje katechín, ktorý krátko ovplyvňuje metabolizmus. Táto látka je obsiahnutá v čajových lístkoch a je veľmi citlivá na ultrafialové žiarenie. Najviac tejto látky vraj obsahuje japonský čaj Sencha. Ak chcete z čaju získať čo najväčší úžitok, budete ho musieť piť niekoľkokrát denne.

zeleny caj pomaha chudnutiu
  1. Škorica

Moderné štúdie ukazujú, že škorica môže mať výrazný stabilizujúci vplyv na hladinu cukru v krvi, čo by mohlo potlačiť chuť k jedlu, a to najmä u ľudí s cukrovkou druhého typu. Zo škorice môže ťažiť takmer ktokoľvek. Zamiešajte ju napríklad do kávy, čaju alebo jogurtu. Osladíte si tak život bez pridania kalórií.

skorica stabilizuje hladinu cukru v krvi
  1. Orechy 

Chudnutie podporujú aj rôzne orechy. Orechy obsahujú veľké množstvo zdravých tukov, esenciálnych mastných kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch. Obsahujú vlákninu aj bielkoviny. Medzi najzdravšie patria vlašské orechy, ktoré používame najčastejšie pomleté alebo nasekané k posypanie ovocných či zeleninových šalátov. Po orechoch môžete siahnuť aj v prípade, že máte na niečo chuť. Môžete nimi nahradiť chipsy alebo iné pochutiny.

chudne sa aj z orechov
  1. Ryby

Jedným z najlepších zdrojov bielkovín sú ryby. Štúdie ukazujú, že sú dokonca ešte lepšie, než kuracie alebo hovädzie mäso. Väčšina rýb má nízky obsah tuku, a aj keď sa nájde výnimka, jedná sa prevažne o zdravý tuk. Navyše nenasýtené mastné kyseliny Omega-3, ktoré sa nachádzajú v lososovi, sledi a ďalších tučných rybách, chráni pred ochorením srdca a ďalšími chronickými ochoreniami.

dieta ryby

Pri chudnutí sa určite neupierajte len na jeden typ potravín, pretože strava počas chudnutia má byť pestrá, vyvážená a správne zladená. A aj keď je strava pri chudnutí zo 60% úspech, nezabúdajte sa pre efektívne dosiahnutie výsledkov aj správne hýbať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *