ČlánkyMagazínMinerályTop

Fluoridy

Nedostatok tejto látky môže spôsobiť kazenie zubov a dokonca osteoporózu. Naopak nadbytok fluoridu môže zapríčiniť fluorózu, dôsledkom čoho sa na zuboch vytvárajú neestetické fľaky a dochádza k poškodeniu skloviny. Fluoróza taktiež vedie k nadmernej tvorbe kostnej masy, kvôli čomu sa zvyšuje výskyt zlomenín.

Fluoridy v kombinácii s vápnikom posilňujú naše kosti, takže je nutné aby sme dávali pozor, na to, čo jeme a v akom množstve. Fluorid môžeme prijímať prostredníctvom zubnej pasty, čajov a fluorizovanej vody z vodovodu. Koncentrácia v pitnej vode sa líši v závislosti od geologického podložia a vodného zdroja v danej oblasti. Ak koncentrácia fluoridu vo vode presiahne 0,03 mikrogramov na liter, deti do dvoch rokov by nemali užívať žiadne ďalšie fluoridové prípravky. Informácie o fluorizácii vody by vám mala poskytnúť vaša miestna vodáreň.

V potravinách, ako sa jedná o mäso a obilniny, sa fluorid nachádza v rôznom množstve. Záleží to od rozloženia fluoridov v pôde. Čajovník vstrebáva fluorid taktiež z pôdy. Preto môže byť príjem fluoridu u ľudí, ktorí pijú čaj pripravený z vody dosť vysoký.

Tak ako pri iných mineráloch, či vitamínoch, sa odporúča fluorid prijímať s mierou. Akékoľvek prejavy konzultujte so svojim lekárom.

Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *