Jedného králika, prosím
Králičie mäso je veľmi často označované za jedno z najdiétnejších druhov mäsa. Má mäkkú konzistenciu, sladkastú chuť a je veľmi šťavnaté. Je považované za veľmi kvalitné a prospešné pre ľudký organizmus, pretože obsahuje proteíny, minerály a vitamíny.Okrem toho výborne chutí a dá sa pripraviť na sto spôsobov.
Aké výhody má konzumácia králičieho mäsa
Králičie mäso má nízku hodnotu purínových látok. Mnohokrát ho preto nájdeme v jedálničku rôznych diét, najmä na redukciu hmotnosti, pri rekonvalescencii, pri problémoch zažívacieho traktu a žlčníka. Predstavuje hodnotnú zložku zdravej výživy prípravou na akýkoľvek spôsob, napríklad pečením, dusením, varením, vyprážaním a grilovaním. Samozrejme môžeme pridať rôzne koreniny, prílohy či plnky.
100 g králika
Králičie mäso má nízky obsah tukov. Sto gramov mäsa obsahuje len 6 až 8 g tukov, pričom bravčové mäso ich má pri rovnakej hmotnosti až do 30 g). Benefitom králičieho mäsa je tiež nízky obsah cholesterolu, ktorý je asi dva a polkrát nižší ako v kuracine či teľacine.
V sto gramoch králičieho mäsa sa nachádza viac ako tridsať gramov kvalitných proteínov, ktoré pomáhajú nielen pri získavaní aktívnej svalovej hmoty, ale aj pri hojení rán a boji s infekciami.
Sto gramová porcia králika obsahuje množstvo vitamínov B3, B12, B2, B5 a B6. Práve tie sú veľkým prínosom pri vysokej hladine cholesterolu v krvi, nespavosti, bolesti kĺbov, depresií, nervozite či migréne.
Ďalším prospešným prvkom, ktorý králičie mäso obsahuje, je železo potrebné pre zásobovanie organizmu kyslíkom a produkciu červených krviniek. Okrem neho sa v králičom mäsa nachádza aj zinok, ktorý ovplyvňuje produkciu hormónov a posilňuje obranyschopnosť organizmu, a meď prospešná pre cievy, nervy, kosti a šľachy. Králik zároveň obsahuje nízku hladinu sodíka a preto je vhodný aj pre ľudí, ktorí majú problém s kardiovaskulárnym systémom a s vysokým krvným tlakom.
Králik v rôznych kuchyniach
Králik je jedným z mnohých receptov medzinárodných kuchýň, ktoré si našli miesto nielen v našich domácnostiach a tešia sa veľkej popularite.
Králičie mäso je obľúbené najmä vo Francúzsku, kde ho pripravujú dusením na keli, s hráškom, pečením s horčičou a cesnakom alebo s plnkou z vnútorností a šampiňónov. Na podlievanie už tradične používajú víno.
Taliani obľubujú predovšetkým králičie ragú. Pripravuje sa tak, že sa mäso nakrájané na kocky dusí a pridáva sa k nemu mrkva, olivy, cibuľa, cesnak, rôzne druhy korenia a to celé je zaliate vínom.
V Španielsku ho zvyknú vyrážať (pripraviť na katalánsky spôsob), alebo dusiť s rajčinami a slaninou (galicijský spôsob).
V Maďarsku si pochutnávajú na králikovi v podode chutného paprikášu a perkeltu so smotanou a haluškami.
V Rakúsku vyrábajú z králičej pečene chutnú paštétu.
V Srbsku obľúbujú dusenie králika s rajčinami, paprikou a hubami.
No a my, Slováci, pripravujeme králika najmä tradičným pečením, vyprážaním a dusením. Obľúbené je predovšetkým uvariť vnútornosti s mäsom z rebierok, a podávať so smotanovým prívarkom a knedľou, čo sa ľudovo nazýva „pajšel“.
Rozdiel medzi králikom a zajacom
Králik, na rozdiel od zajaca, je plne domestikované zviera, chované pre úžitok, ale aj potešenie. Oproti tomu zajac doteraz žije voľne v prírode. Malé králiky sú po narodení holé, slepé a odkázané na pomoc matky, aj preto sa rodia do nory. Zajace sa rodia osrstené s otvorenými očami a chvíľu po pôrode sa môžu hýbať. Zajace sú väčšie ako králiky, majú dlhšie uši s typickými čiernymi okrajmi. Králiky uprednostňujú mäkšiu potravu, ako stonky tráv a zeleninu a zajace “tvrdú” potravu ako kôru, púčiky a plody.
Chuť mäsa zajaca a králika
V súčasnej dobe je králik predávaný v maloobchodných predajniach potravín čerstvý alebo mrazený a hlavným cieľom jeho domestikácie je konzumovanie. Mäso králika je jemné, takmer celé biele a má príchuť a vzhľad podobný kuraciemu mäsu. Mäso zajaca má oproti tomu tmavú farbu a jeho chuť môžeme prirovnať k mäsu voľne žijúcej zveri. Čím je zajac alebo králik mladší, tym je jeho mäso krehkejšie a jemnejšie.
Ilustračné foto: pixabay.com