Mascarpone: vhodné kdekoľvek
Ak ste niekedy robili tiramisu, určite ste na jeho prípravu použili aj syr mascarpone. Ale viete o tomto talianskom syre aj niečo iné okrem toho, že sa z neho robí tento chutný dezert?
Pôvod
Tento syr pochádza z Lombardie z prelomu 16. a 17. storočia. Hovorí sa, že jeho meno je odvodené zo španielskeho slovného spojenia „más que bueno“ čo znamená viac než dobré. Niektoré teórie však tvrdia, že syr pochádza zo Španielska alebo že sa mascarpone vyvinulo z krémového syra, ktorý mal slangový názov „mascarpa“.
Ako sa vyrába
Mascarpone je biely, krémový, jemný syr vyrábaný pôsobením kyseliny vínnej z nízkotučnej smotany s obsahom tuku okolo 25%. Samotný syr potom obsahuje viac ako 45% tuku, takže prednosti tejto lahôdky sú skôr chuťové ako výživové. Na krabičke je väčšinou uvedený údaj o 80% tuku, ale toto číslo sa týka sušiny.
Smotana, ktorá sa používa na výrobu syra mascarpone, je z kravského mlieka. Avšak nie sú to obyčajné kravy. Držia totiž bylinkovo-kvetinovú dietu, teda ich kŕmia výhradne špeciálnou zmesou tráv. Vďaka tomu potom má smotana, a aj mascarpone, charakteristickú jemnú chuť.
V dnešnej dobe nie je žiadny problém kúpiť mascarpone v bežnom obchode. Ak sa vám to však predsalen nepodarí, ostáva vám už iba jedna možnosť, a to spraviť si ho doma. Výroba domáceho syra nie je lacnejšia a rozhodne nie je pohodlnejšia, no ak máte chuť experimentovať smelo do toho. My vám prinášame jeden z množstva receptov.
V hrnci s dvojitým dnom zohrejte 500 ml smotany na šľahanie a 500 ml smotany na varenie. Dávajte však pozor aby nezovrela. Ak máte kuchynský teplomer, strážte, aby smotana mala hodnotu okolo 85 °C a občas premiešajte zmes. Následne rozpustite jednu štvrtinu lyžičky vinného kameňa v dvoch lyžičkách vody. Pokiaľ nemáte vinný kameň, môžete použiť dve lyžičky citrónovej šťavy. Zmes pridajte do smotany, poriadne rozmiešajte a nechajte stáť päť minút, pričom stále sledujte, aby smotana mala okolo 85 °C. Vypnite plyn a uvarenú zmes dajte na noc do chladničky. Na ďalší deň uložte syr do sitka vystlaného utierkou alebo vreckovkou, zaviažte rohy utierky a zaveste sitko nad misku opäť do chladničky. Nechajte ho do nasledujúceho dňa vykvapkať a mascarpone je hotové. V chladničke vydrží jeden až dva týždne.
Použitie
Mascarpone môžete použiť aj ako náhradu masla a natrieť si ho na chlieb, vynikajúci je predovšetkým v kombinácií zo syrom ritta.
Okrem už spomínaného tiramisu je mascarpone prísada veľkého množstva koláčov. Napríklad ho využijeme v mandľovom zákusku, ktorý vznikol, aby napodobnil vynikajúcu chuť zákuskov z Ikey, čo začali spôsobovať závislosť. Neobsahuje múku a vďaka mascarpone syru je jeho žltý krém jemný a lahodný.
Uplatnenie mu nájdeme aj vo vanilkovej panna cotte s ríbezľovým želé, v čokoládovo-smotanových lasaniach, v nepečenej broskyňovej torte či v karamelovom zákusku.
Mascarpone sa dá urobiť aj na slano. Napríklad ho použite ako pomazánku, pridajte k nemu horčicu, kapary a ančovičky, namažte na chlieb a ozdobte šunkou a rukolou.
Rozpustite lyžičku mascarpone syru v špagetách, či iných cestovinách a hneď budú chutiť lepšie. Kúsok skúste dať na mäso kým sa pečie alebo varí a výborne ho to zjemní.
Väčšinou sa mascarpone ale podáva ako príloha k šalátom, ovociu s čokoládou alebo ako chuťovka k vínu.
Ilustračné foto: visualhunt.com