Máte doma alergikov? Vytvorte im zdravé prostredie na spánok
Či už ste to vy alebo vaši rodinní príslušníci, ktorí trpia alergiami a nemôžu sa poriadne vyspať, máme pre vás rady, ako prekonať noc bez kašľania, kýchania a smrkania. Ak pravidelne a dostatočne dlho vetráte, používate čističku vzduchu, utierate prach a upratujete, no stále sa cítite zle, je čas pozrieť sa na stav vašej posteľnej bielizne.
Čo znepríjemňuje váš spánok?
To, čo vám s najväčšou pravdepodobnosťou nedá spávať, sú plesne a roztoče, ktoré sa ukrývajú vo vašej posteli či matracoch. Pozor aj na posteľné obliečky, na ktorých sa zachytáva veľa prachu, pot, peľ a odumreté kožné bunky. Takéto prostredie je živnou pôdou pre množenie roztočov. Je preto maximálne dôležité pravidelne meniť a prať posteľnú bielizeň. Obzvlášť veľký pozor by ste si na to mali dať, ak v takýchto podmienkach spia deti.
Ako často meniť posteľnú bielizeň?
Možno ste o tom ani len netušili, no človek v priemere za deň vylúči 30 000 – 40 000 buniek odumretej kože. Na prvý pohľad sa to nezdá, ale posteľná bielizeň by sa mala meniť častejšie, ako si myslíte. Niekto to robí raz za mesiac, iný raz za dva týždne, no v ideálnom prípade by ste mali prezliekať vaše periny minimálne jedenkrát do týždňa. A to nehovoriac o tom, že je leto a sužujú nás vysoké teploty.
Tak ako je v týchto dňoch potrebné dbať viac na osobnú hygienu, rovnako treba pristupovať aj k obliečkam. Pri alergikoch to platí niekoľkonásobne. Taktiež by ste na to mali myslieť viac, pokiaľ s vami bývajú aj domáce zvieratá. Srsť na paplónoch dráždi pokožku, ale aj dýchacie cesty,
A čo sa týka prania, nie sú obliečky ako obliečky. Napríklad saténové obliečky majú vysoký lesk a na jeho zachovanie ich treba prať na nízkej teplote ( od 40 °C do 60 °C podľa toho, či ide o bavlnený alebo syntetický satén) a prací program nastaviť na nižšie otáčky. No a bavlnené obliečky zvládnu aj vyššie teploty, ktoré eliminujú všetky choroboplodné zárodky. Pokiaľ je to potrebné, tento druh obliečok môžete aj vyžehliť.
Nielen obliečky, ale aj paplóny a matrace
Nestačí len pravidelne meniť posteľné prádlo, pokiaľ si vo vašom matraci nažívajú malé potvorky. Aj svojmu matracu by ste sa mali povenovať, inak sa z neho stane sídlisko nečistôt, či už z vonkajšieho prostredia alebo raňajok do postele. Vhodným výdobytkom sú chrániče na matrace, ktoré chránia pred baktériami, nečistotami a dokonca alergénmi či plesňami. Pokiaľ vás trápia alergie či citlivá pokožka, namieste je zvážiť investíciu do antialergických paplónov a vankúšov.
Bojujete s alergiou? Venujte svojej a obzvlášť posteli patričnú pozornosť a zaobstarajte si zdravotne nezávadnú posteľnú bielizeň. Na stránke www.acko.sk nájdete kvalitné produkty vyrobené na Slovensku.