ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Ovocie Noni: nepoznané, no pritom zdravé

Na našej planéte existuje niekoľko tisíc druhov rastlín, húb, živočíchov. Každým rokom sa vedcom podarí niečo nové objaviť a dodať tak faune aj flóre ešte väčšiu pestrosť. Donedávna nepoznaným ovocím bolo aj ovocie „Noni“. Polynézski domorodci o ňom tvrdia, že kto Noni konzumuje, dožije sa sto rokov. Noni je tiež ovocím, ktoré sa objavilo aj v knihe kníh – Biblii. Čo ešte o ňom nevieme? A aké účinky v sebe ukrýva?

Strom životanoni-1128147_1280

Noni (Morinda citrifolia) je ker, ktorý dorastá do výšky 6 – 8 metrov. Patrí do čeľade Rubiaceae a vyskytuje sa najmä v tichomorských oblastiach. Domorodci ho nazývajú aj ako „magické ovocie“ a to vďaka svojim liečivým účinkom. Plody sú podobné šiškám z borovice a na povrchu majú čierne škvrny. Keď sú tieto „šišky“ zrelé, majú žltú až bielu farbu. Ak by ste si z Noni chceli urobiť chutné ranné smoothie, tak zrejme by ste to oľutovali. Svojou chuťou totiž nezaujme. Toto ovocie je obľúbené predovšetkým pre svoje liečivé účinky, takže chuť a vôňa hrajú druhé husle. Ak sa pýtate, aké časti sú z tejto rastliny využiteľné, tak odpoveď znie: všetky. Používajú sa korene, plody, listy, kôra, aj semená. Noni ker plodí plody takmer počas celého roka a úroda presahuje aj niekoľko stoviek kilogramov. Práve vďaka tejto bohatej nádielke plodov sa v Biblii hovorí Noni aj „strom života“. Tejto názov sa Noni pripísal preto, lebo by dokázal uživiť stovky hladných ľudí.

Európska časť populácie o tomto ovocí doposiaľ veľa nevedela, no povedomie o ňom sa pomaly dostáva aj k nám. Domorodé kmene najmä z Polynézie si liečia rôzne choroby najmä rastlinami. Medzi rastlinné lieky patrí takmer 2 000 rokov aj Noni.

 Účinky Noni:

 • lieči zápaly
 • ošetruje kožné problémy
 • bojuje proti problémom s trávením, najmä nevoľnosťou
 • lieči otravy jedlom
 • pomáha pri bolestiach, najmä tých menštruačných
 • má antibakteriálne a antiplesňové účinky
 • lieči hnačku, zápchu a dokonca aj nadúvanie
 • je liekom proti malárii
 • posilňuje imunitný systém
 • pomáha pri problémoch s nespavosťou
 • reguluje vysoký krvný tlak
 • bojuje proti depresiám, zlej nálade, či migrénam
 • lieči alergie a astmu

Zmienené účinky by neexistovali, keby Noni neobsahoval množstvo látok, ktoré pomáhajú. Medzi najviac zastúpené patria: aminokyseliny, enzýmy, xeronín, skopoletin, vitamíny, minerály ako fosfor, draslík, sodík a mangán. Mnohé štúdie tiež poukazujú aj na výborné účinky pri prevencii a liečbe rakoviny, najmä pľúc a pečene. Hlavnou látkou pri tejto prevencii sú antioxidanty, obsiahnuté v Noni.noni-316216_1280

Najcennejšou časťou je plod, ktorý obsahuje vysoké dávky účinných látok. Ak by ste si chceli zadovážiť aj šťavu z tohto ovocia, tak sa pripravte na to, že ceny budú vyššie. Šťava je vyrobená z plodu, ktorý sa vloží do veľkých nádob a pôsobením času  začne hniť. Tmavá horká látka, ktorá bude odtiaľ vytekať je práve zdravým „elixírom“. Túto šťavu si pre lepšiu konzumáciu môžete aj zriediť s vodou a tým si aspoň spríjemníte samotné pitie. Cena džúsu z Noni sa pohybuje okolo 20 eur za 1 liter. Odporúčaná denná dávka šťavy je 30 ml. Aby mala šťava lepšiu vstrebateľnosť a využitie, odporúča sa piť nalačno pred prvým denným jedlom. Opatrné by mali byť deti, dojčiace a tehotné ženy.

Aj keď je Noni stále exotikou, oplatí sa ho vyskúšať. A ktovie, možno po jeho konzumácii budete žiť sto rokov.

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *