Ovocie z trópov je u nás raritou
Ak si myslíte, že ste už ochutnali každý druh ovocia, tak ste na veľkom omyle. My vám dnes predstavíme tri exotické druhy ovocia, o ktorých ste zrejme ešte nepočuli.
Kedysi sa v obchodoch muselo čakať celé hodiny na exotické ovocie ako mandarínky či banány. Na pulty sa dostali iba zriedka a považovali sa za veľký unikát. V dnešnej zmodernizovanej dobe je to úplne inak a ovocie ako pomaranče či ananás sú na stoloch úplnou samozrejmosťou. Stále však existujú aj málo známe kúsky. Medzi rarity sa radí napríklad carambola, kiwano či rambután.
KIWANO
Pre toto ovocie je príznačných viacero pomenovaní ako rohatý melón či africká rohatá uhorka. Kiwano je síce jedlé, no väčšinou sa používa len ako dekorácia. Dôvodom je fakt, že na prípravu studeného pokrmu je príliš kyslé. Ak by ste ho chceli silou mocou použiť pri varení, skúste pri príprave čatní (dochucovacia omáčka vytvorená z korenia, byliniek a ovocia alebo zeleniny) nahradiť mango kiwanom. Okrem iného vám šťava z africkej uhorky dobre poslúži aj na odstránenie škvŕn z bielizne. Chuť tohto atypického ovocia pripomína kombináciu banánu, uhorky a citrónu. Ak by ste si túto netradičnú príchuť chceli zvýrazniť, pridajte do kiwana aj štipku soli alebo cukru.
CARAMBOLA
Carambola, inak nazývaná aj čínska hviezdica, sa už stovky rokov pestuje v celej juhovýchodnej Ázii. Vo väčšine prípadov sa tomuto druhu ovocia darí aj v teplom podnebí Havajských ostrovov a Floridy. Dužina caramboly pripomína chuť slivky, ananásu a citrónu, takže je vhodná aj na osvieženie počas letných tropických dní. Najčastejšie sa pridáva čerstvá do exotických ovocných šalátov alebo sa používa ako ozdoba pohárov a nápojov. Toto ovocie sa konzumuje aj v podobe šťavy bohatej na vitamín A a C, železo či vlákninu. V mnohých častiach Ázie sa hviezda medzi ovocím považuje za tradičné liečivo. Listy a korene pomáhajú pri bolestiach hlavy. Plody obsahujú veľa kyseliny šťaveľovej, a preto by sa mali prijímať iba v malom množstve. Pri veľkej konzumácii by mohlo dôjsť k poškodeniu obličiek.
RAMBUTÁN
Zaraďuje sa medzi najzvláštnejšie vyzerajúce ovocie na svete. Na prvý pohľad nie je možné s istotou určiť, čo nás čaká vo vnútri. Po rozrezaní sa objaví dužina pripomínajúca iné exotické ovocie – liči. Spoločný nie je len vzhľad, ale aj chuť, ktorá je šťavnatá a príjemne sladká. Rambután je taktiež dobrým zdrojom vitamínu C, vápnika, železa, bielkovín a vlákniny. Vedecká štúdia zistila, že konzumácia tohto druhu ovocia je tiež nápomocná pri znižovaní krvného tlaku.
Prevencia od domácich pestovateľov ovocia
Mnohí sú schopní pre svoj maškrtný jazýček urobiť čokoľvek, hoci aj objednať si tieto tropické plody z ďaleka. Lepšie však urobíte, keď si v lete doprajete jahody od slovenského farmára či šťavnaté jablká zo slovenských sadov, ako keď sa nadopujete exotickým ovocím. Takéto druhy ovocia pestovatelia zväčša nenechajú dozrievať na slnku, ale po ceste. Aby bol tento proces dozrievania rýchlejší, napichajú ovocie rôznymi chemickými látkami, aby vydržalo čo najdlhšie. To pre náš organizmus predstavuje obrovské zdravotné riziko. Naše telo reaguje na geograficky veľmi vzdialené potraviny, najčastejšie alergiami.
Exotika nie je určená na každú príležitosť
Nikto netvrdí, že sa máme nadobro vzdať exotického ovocia. Netreba ho však jesť príliš často a uprednostňovať ho na úkor domácich produktov. Práve tie naše, chutné potraviny z regiónov, by mali tvoriť nosnú časť nášho jedálnička.
ilustračné foto: pixabay.com