ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Piť, či nepiť ? – Energetické nápoje

Únavu a vyčerpanosť už určite zažil každý z nás. Môže ju spôsobiť čokoľvek – škola, práca alebo fakt, že nás v noci nechce poctiť návštevou pokojný a dlhý spánok. Spôsobov, ako únavu odstrániť z nášho života, je hneď niekoľko a to buď sa kvalitne a plnohodnotne vyspať alebo použiť určitú formu stimulantov, ktoré obsahujú vysoké dávky kofeínu. Ak neobľubujete voňavú kávu alebo zdravý zelený čaj, siahnuť môžete pokojne aj po energetických nápojoch, ktoré vás nastimulujú až až.

 Fenomén „energeťákov“ sa zrodil pred viac ako 50. rokmi, ako inak, v Japonsku. Ich pôvodným poslaním bolo dodať silu ťažko pracujúcim ľudom, aby zvládli viac roboty a tým zabezpečili plynulejší chod v továrňach. Momentálne sú energetické nápoje obľúbené najmä medzi mládežou, ktorá si ich mieša s alkoholickými nápojmi, medzi vojakmi, vodičmi kamiónov alebo len medzi ľuďmi, ktorí sa už „prepili“ kávy a chcú obmeniť chute.garbage-1024806_1280

 Energetické nápoje zvyšujú fyzickú a psychickú aktivitu jedinca. Čo sa týka ich zloženia, obsahujú kofeín ako hlavný stimulant, ďalej taurín a k tomu ešte vysoké dávky vitamínov. Práve vďaka tomuto triu sú také účinné – kofeín samostatne nefunguje tak efektívne, ako v tomto spojení.

V energeťákoch ďalej môžete nájsť metylxantíny, bylinné látky, sýtenú vodu, guaranu, ženšen, inosit, ginko bilobu a vysoké dávky cukru. Pokiaľ si dáte diétnu formu, tá samozrejme bude obsahovať rôzne náhradné sladidlá. Najznámejšie značky na našom trhu sú jednoznačne Monster Energy, Hell, Red Bull, ktorý vám dáva krídla a Maxx Energy Drink.

Pozor na dávky!work-2005640_1280

 Štandardný 250 ml nápoj obsahuje až 80 mg kofeínu a to je približne rovnaké množstvo, aké obsahuje jedna šálka voňavej kávy. Maximálne povolené množstvo kofeínu, ktoré môžete denne prijať, je 250 mg. Ak si teda dáte litrový energetický nápoj, vaše telo vám istotne vďačné nebude. Nadmerné pitie energetických nápojov mimoriadne zaťažuje váš srdcovo-cievny systém a tiež žalúdok.

Americká štúdia ukázala, že hlavnými konzumentmi energetických nápojov sú deti a mladiství a to je alarmujúce, pretože práve vysoké dávky kofeínu a taurínu sú pre mladý organizmus toxické a môžu spôsobiť záchvaty, infarkt, mŕtvicu a v horších prípadoch až smrť.

Prečo sú kofeín a taurín také nebezpečné?

 Kofeínspoon-695686_1280

Kofeín je stimulant, ktorý je schopný ovplyvňovať srdcovú činnosť, preto by sa mu mali vyhnúť srdciari a ľudia s vyšším tlakom krvi. Keďže je návykový, s jeho pravidelným užívaním by ste si mali dávať pozor, pretože ak ho vynecháte, spôsobí vám podobné abstinenčné príznaky, ako odvykanie si od cigariet.

Taurín

V energetických nápojoch je zastúpený v pomere 400 mg na 100 ml nápoja. Dodáva im charakteristickú žuvačkovú vôňu a chuť a je vedecky dokázané, že v spolupráci s kofeínom vie rozšíriť prietok krvi v cievach a teda zrýchliť tlkot srdca. Taurín optimalizuje činnosť nervovej sústavy, takže zatvára dvere pre pocitmi únavy a vyčerpania. S účinkom to však nevyhral, pretože pôsobí len krátkodobo.

Popri konzumácii energetických nápojov by sme nemali zabúdať na dostatočnú hydratáciu, pretože kofeín silno odvodňuje. Veľmi nebezpečné je tiež ich kombinovanie s alkoholom. Kofeín totiž maskuje pocity opitosti, ale neznižuje hodnoty skutočného alkoholu kolujúceho v krvi. Opitý sa preto cíti pomerne triezvo, naleje si ďalší a ďalší drink a v konečnom dôsledku si môže privodiť aj otravu alkoholom. Ak teda máte chuť na niečo silné, dajte si malý energeťák alebo malý pohárik, no nikdy nie naraz!

 

 

Ilustračné foto:pixabay.com

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *