ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Taliansky fenomén: Pizza

Neexistuje človek, ktorý by ju nepoznal. Zbožňujú ju nielen Taliani, ktorí sú jej objaviteľmi, ale aj zvyšok sveta. Poďakovať sa môžeme talianskym roľníkom, ktorí pizzu jedli po výdatnej práci. Prapôvod tohto chutného kruhu sa datuje ešte za čias Etruskov a ako to býva, dobrý výmysel sa šíri rýchlo, a tak si na tomto chrumkavom pokrme pochutnávame dodnes. A radi.

Prvá zmienka o pizzi sa objavila okolo roku 1000 a to v nárečí z oblasti Neapolu. Pôvodne znamenala „ťahať“ a to bolo odvodené od pohybov rúk, ktorými sa pripravený bochník vhadzuje a vyberá z pece. Vo vývoji pizze majú svoju úlohu aj Gréci, ktorí prišli na to, že pôvodnú suchú placku treba niečím ozdobiť. A tak sa zrodila obloha v podobe byliniek, olivového oleja s medom a zeleniny. To celé sa zapieklo v tradičnej peci a prvá predchodkyňa pizze bola na svete.

Veľmi dôležitým medzníkom v jej príprave bol rok 1520, kedy sa z Latinskej Ameriky dostali na Apeninský polostrov paradajky. Ľudia v Taliansku nedôverovali Amerike a všetko, čo z nej prišlo, pokladali za jedovaté a zlé. Avšak chudoba ich utvrdila v tom, že si nemôžu vyberať. Tak začal chudobný ľud s prípravou jednoduchej placky potretej omáčkou z paradajok zapečenej v rúre. Zachutila a to bolo kľúčové.

pizza-499106_1280

Prvá oficiálna pizzéria však vznikla až v roku 1820 a volala sa „Marotte“. Všetci z nej boli nadšení, vrátane talianskeho kráľa a jeho manželky Margherity. Prebehla vám hlavou práve asociácia medzi menom kráľovnej a druhom pizze? Tipujete správne. Práve podľa manželky kráľa Umberta I. dostala pomenovanie najobľúbenejšia, a taliani tvrdia, že aj jediná skutočná, pizza „Margherita“. Obsahuje len tri suroviny: paradajky, bazalku a mozarellu.

 

Vývoj šiel dopredu a rovnako aj jej príprava. Prvá americká pizza vznikla v roku 1943 a Američania sú naozaj kreatívni, pretože dodnes majú desiatky rôznych druhov pizze. Popri hot-dogu a štandardnom Apple-pie sa stala tretím jedlom, ktoré ste si mohli vo fastfoode objednať.

pizza-oven-1344719_1280

Vedeli ste ,že?

 • Medzinárodný deň pizze sa oslavuje 9. februára.
 • Naopak mesiac venovaný pizzi je október.
 • 83% Talianov volí pizzu ako svoje najobľúbenejšie jedlo.
 • Pizza Hut je najväčšou spoločnosťou na výrobu pizze.
 • Pizza Hawai bola vynájdená v Kanade.
 • Pizzu by ste nemali jesť príborom ale IBA rukami!
 • Bratia Calentanovci v roku 1957 vymysleli 1. mrazenú pizzu ako polotovar.
 • V Taliansku sa nedá kúpiť iba trojuholník pizze, len celá pizza.
 • Najväčšia pizza na svete merala 37 metrov v priemere a upiekli ju Juhoafričania v roku 1990.
 • Talianski vojaci počas 2.sv. vojny si natoľko obľúbili pizzu, že sa jej nevedeli nabažiť.
 • Na jedného Taliana pripadá ročne až 45 píz!
 • Najštipľavejšia pizza na svete pochádza z pece Brita Paula Brayshawa a je trikrát pikantnejšia, ako najštipľavejšie chilli. Zatiaľ ju dokázalo zjesť len 9 ľudí na celej planéte.

Tak čo si dáte v piatok večer v reštaurácii? My určite jednoduché a pritom chutné jedlo, ktoré ani nemuselo vzniknúť, nebyť šikovných talianskych roľníkov a večne hladnej kráľovnej.

 

Ilustračné foto: pixabay.com, unsplash.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *