Vajíčka a ich multifunkčnosť v kuchyni
Ak by sme mali vytvoriť zoznam najpotrebnejších surovín v kuchyni, pripísali by sme naň určite aj vajíčka. Veľakrát však nastane problém pri otázke, ako by sa mali uskladňovať. My vám na to prinášame odpoveď.
Správne skladovanie
Ak máte vajíčka z vlastného dvora od sliepok a nemusíte ich kupovať, tak máte napoly vyhraté. Domáce vajíčka sú totižto oveľa zdravšie ako tie z obchodov, avšak pri oboch si musíte dávať pozor na to, ako a kde ich uskladňujete. Odporúčaná teplota na ich uskladnenie sa pohybuje medzi 5 až 12 °C. Pred uložením ich v žiadnom prípade neumývajte vodou a ani ich neutierajte. Dôvod prečo sa tomu vyhnúť je, že sa tým môže narušiť prirodzená ochranná bariéra, a tak sa do nich veľmi jednoducho dostanú mikróby.
Veľkou chybou je aj ich uloženie vo dverách chladničky. Problémom je, že úložný priestor pre vajíčka je vo všetkých typoch chladničiek práve v dolnej časti dverí. Skúste si však od toho miesta odvyknúť a preložte ich radšej do zadnej časti na jednu z poličiek. Na takom mieste je teplota stabilnejšia a nestrieda sa tam chladný a teplý vzduch ako je tomu pri uložení v priehradke vo dverách.
Dôležitou vecou, ktorú by ste po kúpení vajíčok mali urobiť, je vyhodiť kartónový obal. Veľakrát býva totiž znečistený veľkým množstvom nezdravých mikroorganizmov. Tie sa môžu ľahko a rýchlo rozšíriť a kontaminovať ostatné potraviny v chladničke. Predtým než obal vyhodíte si ešte nezabudnite opísať dátum spotreby.
Vajíčka v kuchyni
Základným využitím vajec v kuchyni je zrejme príprava cesta na koláče.
Ďalším obľúbeným použitím je príprava omelety či praženice na rýchle raňajky. Existuje však omnoho viac spôsobov, ako si vytvoriť chutné raňajky alebo večeru z vajíčok.
Ak vám v chladničke ostanú čisté cestoviny, pridajte do nich nakrájanú cibuľku, na masle restované huby a červenú papriku. Na panvicu k takto pripraveným cestovinám pridajte žĺtok. Spravte tak ale až tesne pred podávaním, aby si vaječný žĺtok zachoval svoju glazúru a pridal tak jedlu na farbe a peknom vzhľade.
Vizuálnu stránku jedla podporí aj rozmiešaný vaječný žĺtok. Stačí ak ním pred pečením potriete medovníky alebo záviny z kysnutého či lístkového cesta. Po upečení sa budú krásne lesknúť.
Vaječný žĺtok vám pomôže aj pri zahusťovaní omáčky. Pri miernom ohni a za stáleho miešania pridávajte teplý žĺtok do omáčky a chvíľu počkajte, kým vám nezačne hustnúť.
Natvrdo uvarené vajíčka majú okrem použitia na obložené chlebíky aj skvelú vlastnosť, a to tú, že sa dá vnútro vydlabať a naplniť plnkou podľa vlastného výberu. Skúste uvarené vajíčko naplniť mletým mäsom a posypať postrúhaným syrom alebo ho vyplňte varenou zeleninou a máte hotové zdravé a vegetariánske jedlo.
Prípadne použite uvarené vajíčko do zeleninového šalátu.
Ak vám chýba tvrdý syr na posypanie šalátu či iného jedla, postačí vám aj natvrdo uvarené vajíčko, ktoré jednoducho rozmrvíte v rukách.
ZAUJÍMAVOSTI
– Ak chcete zistiť či je vajíčko uvarené namäkko alebo natvrdo, zatočte s ním. V prípade, že točenie pôjde jednoducho, tak je to znamenie, že je uvarené natvrdo.
– Žĺtky sú jedným z mála potravín, ktoré sú prirodzene dobrým zdrojom vitamínu D.
– Ak vajce náhodou spadne na zem, tak ho pre jednoduchšie upratanie posypte soľou.
– Veľké vajce obsahuje iba 70 kalórií a 5 gramov tuku.
– Vajíčka obsahujú proteíny tej najvyššej kvality.
– Vaječný proteín má správnu zmes esenciálnych aminokyselín potrebných pre stavbu tkanív človeka. Tento druh proteínu je na druhom mieste hneď po materskom mlieku.
– Za kráľa omelety sa považuje Howard Helmer. Za tridsať minút vyrobil 427 omeliet.
zdroj: countryliving.com
foto: pixabay.com