ČlánkyMagazínTopVianoceZaujímavosti a nápady

Vianočné ozdoby na zjedenie

Vdýchnite vianočnej výzdobe netradičný šmrnc a vytvorte si chutné ozdoby z domácich zásob.popcorn-1205599_1280

Zdobenie stromčeka je skoro vo všetkých rodinách nenahraditeľnou vianočnou tradíciou. Ak ste ešte neskúšali skombinovať sklenené gule s jedlými ozdobami, určite to urobte tento rok. Okrem klasických medovníkov alebo čokoládových salóniek zaveste na stomček napríklad sušené ovocie alebo snehovú reťaz.

Sladko-slaná retiazka

Skvelý trik, ako nahradiť klasickú reťaz za chutnú, je použitie snehových pusiniek. Ich výroba je celkom jednoduchá, pretože stačí len vyšľahať sneh s cukrom a dať piecť. Po upečení ich prepichnite a pospájajte na jednej dlhej šnúrke. Jednoduchšiu verziu vytvoríte pomocou popcornu. Retiazke môžete dodať aj farbu pomocou sladkého farebného popcornu, prípadne striedajte klasický slaný popcorn so sušenými brusnicami.

Náhrada klasických salóniek

Sladké salónky patria na stromček rovnako ako hviezda na špic. Vyrobte si svoju vlastnú domácu kolekciu. Postačí vám alobal, ktorý si nastriháte na požadovanú veľkosť a zabalíte doň čokoľvek sladké. Lentilky, malé čokoládky, cukríky alebo oriešky môžu byť neskôr veselým prekvapením pre deti.

orange-1569466_1280Ovocie na ihličnane

Voňavé nie sú len perníky, ale aj vysušené kolieska pomarančov, citrónov alebo jabĺk. Dôkladne umyté a vysušené ich pokrájajte na kolieska a rozložte po papieri na pečenie. Každým kolieskom pretiahnite ozdobnú stužku a na konci vytvorte mašľu. Ak by ste chceli na stromčeku ešte viac vône, môžete k nim pridať aj celú škoricu. Pre väčší lesk ich po vysušení postriekajte lakom na vlasy. Okrem toho, že budú žiarivejšie, vydržia vám aj dlhšiu dobu. Dávajte však pozor, aby ich potom niekto nezjedol.

Orechový betlehem

Krásne budú vyzerať aj vlašské orechy, ktoré môžete spolu s deťmi nafarbiť alebo oblepiť čipkou. Druhou možnosťou je rozpoliť ich, vybrať orech a do vnútra vlepiť maličké postavičky s jasličkami. Stačí vám na to biely papier, nožničky a šikovné ruky.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *