Vitamín A
Vitamín A, ako prvý z abecedy vitamínov, je veľmi dôležitý pre správny rast a vývoj ľudského organizmu. Zaraďuje sa do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch a je taktiež silným antioxidantom. Je nevyhnutný pre správnu funkciu očnej sietnice a rast kostí. Je aj dobrou prevenciou pred rakovinou kože, stareckými škvrnami a šeroslepotou a zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
V prírode sa vitamín A nachádza v rôznych formách. Jednou z nich je provitamín vitamínu A, známy tiež ako betakarotén, nachádzajúci sa v rastlinách. Betakarotén ako taký nájdeme napríklad v mrkve, listovej zelenine, čerešniach, paradajkách, žltom ovocí či v červenej repe. Po jeho prijatí si z betakaroténu naše telo vytvorí vitamín A, no len v takom množstve, aké je pre organizmus potrebné. Preto je jednou z predností betakaroténu to, že pri jeho užívaní, je prakticky nemožné sa predávkovať vitamínom A. Jediným nežiaducim účinkom nadmerného užívania betakaroténu môže byť žlté sfarbenie pokožky.
V potravinách živočíšneho pôvodu sa nachádza ďalšia forma vitamínu A, a to retinol. Retinol, nakoľko je telu vlastný, sa ľahšie vstrebáva a stačí ho prijať omnoho menej v porovnaní s betakaroténom. Hlavnými zdrojmi retinolu sú pečeň, mlieko, mliečne výrobky, vajcia a rybí tuk. Už v troch gramoch pečene prijme človek potrebnú dennú dávku vitamínu A. Avšak rovnako ako ostatné vitamíny rozpustné v tukoch, si telo vitamín A ukladá do zásoby, a tak môže dôjsť až k predávkovaniu. Príznakmi predávkovania môžu byť nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, únava a vysychanie kože a slizníc.
Naopak, nedostatok vitamínu A v organizme sa prejaví zhoršením videnia za šera, poruchami rastu, anémiou (chudokrvnosťou), nechuťou do jedla, suchou a šupinatou pokožkou, či hnačkami. Nakoľko má organizmus značné zásoby tohto vitamínu, jeho nedostatok sa neprejaví okamžite a príznaky sa objavujú pozvoľna. Nedostatok vitamínu A je celosvetovo najrozšírenejším vitamínovým deficitom, postihujúcim obzvlášť deti.
Foto: pixabay.com