ČlánkyMagazínTopZdravie

Stravou proti únave

Únava je bežný príznak, ktorý máva rôzne príčiny. Môže byť dôsledkom choroby, stresu alebo nedostatku spánku. Najčastejšou príčinou únavy je málokrvnosť, ktorá je dôsledkom chronickej choroby, ale môže ju zapríčiniť aj nesprávna strava. V takomto prípade je dôležité zvýšiť príjem železa. Mäso a pečeň patria medzi hlavné zdroje železa v potrave. Nemäsovými zdrojmi železa je fazuľa, šošovica, tmavozelená listová zelenina, orechy, pšeničné klíčky a slnečnicové semiačka. Najmä ženám však železo čerpané z potravy nestačí, preto je potrebný dodatočný prísun.

K látkam na dobrú tvorbu krvi patria aj niektoré druhy vitamínov B a folát. Folát sa nachádza v celozrnných obilninách, pečeni, tmavozelenej listovej zelenine a orechoch. Únavu však môže spôsobiť aj strava s vysokým obsahom rafinovaných sacharidov alebo nízkokalorická strava s nedostatkom železa a zinku.

Rafinovaný cukor a ľahko stráviteľné škroby, ktoré nájdeme v sladkostiach, trvanlivom pečive a koláčoch vedú k náhlemu zvýšeniu hladiny energie, lebo sa rýchlo dostávajú do krvného obehu. Ľudia náchylný na tieto zmeny budú pociťovať pol hodinu po jedle únavu, pretože sa im hladina krvného cukru prudko zníži. Ak si zvyknete na pravidelné zdravé olovranty, napríklad na ovocie alebo balíček orechov a hrozienok, únava sa nedostaví tak skoro. Taktiež pomôže, ak začnete jesť menej no častejšie, čiže štyri až šesť jedál za deň.

Pri nárazových diétach bude telu dostatočné množstvo kalórií chýbať, preto dochádza k únave. Oveľa lepšie je znižovať hmotnosť pomaly, o 1 kg týždenne tak, že sa obmedzí prísun tukov.
Únavu krátkodobo odstráni kofeín v káve, čaji a kole. Nadmerné množstvo kofeínu, čiže šesť šálok denne, únavu zosilní. Vhodnejším riešením je zašportovať si. Pohyb zvyšuje kyslíkovú kapacitu svalov a posilňuje imunitný systém.

Železo– Ak chcete proti únave bojovať, jedzte veľa potravín bohatých na železo, napríklad chudého červeného mäsa.

Zinok– Potravín bohatých na zinok, napríklad dary mora.

Foláty– Tmavozelená listová zelenina je dobrá kvôli folátom.

Zložené sacharidy– Cestoviny vám pomôžu vďaka zloženým sacharidom.

B12– Vitamín B12 tiež pomáha bojovať proti únave, nájdeme ho v mäsách, rybách a vo vajciach.

 

Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *