Vychutnajte si malebnú slovenskú jeseň s pokladmi slovenského vinárstva
Vedeli ste, že pestovanie viniča a výroba vína má na Slovensku až dve tisícročia dlhú tradíciu? Podľa archeologických nálezov sa ako prví na našom území vinárstvom zaoberali Kelti a neskôr Rimania, od ktorých toto umenie prebrali naši slovanskí predkovia.
Vznik tradície vinobrania
Išlo o trojdňovú oslavu úrody, počas ktorej boli jej prvé plody symbolicky odovzdané zemepánovi. Program vinobrania otvárali richtári, hlavnou aktivitou bolo ochutnávanie vína. Nesmeli chýbať typické sprievody, pozostávajúce z troch vozov. Okolo prvého voza sa zhromaždili vinári, mušt sa čapoval pri druhom a na treťom sedela kráľovná oberačkových slávností. V dnešnej podobe si oslavy vinobrania nevieme bez burčiaka, mladého kvasiaceho vína ani len predstaviť. Ide o teplý, žltkavý alkoholický nápoj obsahujúci 4-6% alkoholu. Tento rozkvasený mušt je známy iba v strednej Európe a jeho predaj je časovo limitovaný od augusta do decembra. Unikátnym ho robí aj krátka doba spotreby, pretože kvasiaci mušt je v stave burčiaku iba niekoľko hodín.
Čo oblasť, to iný vínny skvost
Slovensko sa svojou polohou nachádza na severnej hranici pestovania vína v Európe. Vďaka prírodným podmienkam na južných svahoch našich pohorí vzniklo na Slovensku až šesť unikátnych vinohradníckych oblastí. V každej z nich sa darí iným druhom viniča, preto sa Slovensko aj napriek svojmu malému územiu môže tešiť rôznym druhom vína. V najväčšej Malokarpatskej vinohradníckej oblasti Slovenska sa pestujú odrody ako Veltlínske zelené, Frankovka modrá, Rizling vlašský či Modrý Portugal. S príchodom jesene zaradil obchodný dom Kaufland z tejto vinohradníckej oblasti do svojej ponuky vína domácich značiek Pavelka, Château Modra a Víno Villa Rača. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť má optimálne podmienky na Rizling vlašský a rýnsky. Stredoslovenskú reprezentujú svieže, čisté a mladistvé vína. Nitrianska je povestná výrobou kabernetov, frankoviek, ako aj ojedinelých šumivých odrôd. Jedným z nich je aj biele víno Pálava – bobuľový výber značky Château Topoľčianky, dostupné v Kauflande. Na pôdach Východoslovenskej vinohradníckej oblasti dozrievajú jemné odrody s nádychom korenistej chuti. Jedinečnými vínami sa prezentuje aj slovenská oblasť Tokaj. Bobule tokajských vín napáda ušľachtilá pleseň (Botrytis cinerea) a každú jeseň obaľuje viničné plody tohto regiónu. Vyskúšajte suché biele víno Lipovina Solaris od Ostrožoviča. Dokonalý nápoj na rozlúčku s letom nájdete vo vinotéke obchodného domu Kaufland.
Správne servírovanie je základ!
Ak ste už našli víno zo slovenskej produkcie podľa svojej chuti, dbajte na správne podávanie. Víno by sa totiž nemalo nalievať až po okraj pohára, ale len do jednej tretiny, aby mohlo dýchať. Výnimkou je sekt a šampanské, pri ktorých je povolený dvojtretinový pohárový obsah. Akékoľvek víno sa do pohárov vlieva vždy decentne a pomaly, nikdy nie rýchlo. Počas stolovania sa dolieva iba do prázdnych pohárov. Pokiaľ má niekto pred sebou pohár s nedopitým vínom, je to znak toho, že o ďalšie nežiada.
A prečo si dopriať zopár dúškov kvalitného vína?
Vo víne nie je len pravda, ale najmä v tom ušľachtilom sa nachádza napríklad železo, meď, mangán, magnézium, vitamíny skupiny B a C. Víno má ochranné účinky voči srdcovo-cievnym ochoreniam. Obsahuje totiž alkohol a fenolové zlúčeniny, ktoré priaznivo vplývajú na krvný obeh v tele. Víno v obmedzenom množstve aktívne ovplyvňuje celú nervovú sústavu. Prispieva k zvýšeniu hodnôt serotonínu v centrálnom nervovom systéme a tak podporuje koncentráciu i pamäť. Ak sme Vám po tomto článku spravili chuť na kvalitné slovenské víno, tak si nenechajte ujsť ponuku toho naj, ktoré od 22. septembra nakúpite výhodne v obchodných domoch Kaufland.
Viac informácií nájdete v reklamných novinách Kaufland, s. 2 – 3.