Kyslé mlieko nemusí znamenať pohromu
Kyslé mlieko v nás môže vyvolávať dvojaké emócie. Na jednej strane je to mlieko, čo sme nechtiac zabudli v chladničke a dlhšiu dobu nepoužili. Na strane druhej ho môžeme vnímať ako pochúťku, ktorá je osviežením, ba dokonca surovinou do sladkých pokrmov.
Kyslé mlieka, ktorých príchuť je spôsobená schválne, sú obľúbené najmä na salašoch, kde ich vyrábajú skutočne vo veľkom. Radíme medzi ne kefír, acidofilné mlieko, zakýsané mlieko, cmar aj žinčicu. V súčasnosti sa v predajniach s takýmto sortimentom môžete stretnúť aj s ochutenými verziami. Tieto výrobky by sme mohli nazvať aj kyslomliečnymi. Aj keď sú všetky kyslé, existujú medzi nimi rozdiely, niekedy až diametrálne. Väčšinou je nám jedno, ktoré z kyslých mliečnych výrobkov si dáme k tradičným slovenským pochúťkam, akými sú pirohy, bryndzové halušky alebo zemiakové placky. V takomto momente nám možno hlavou preblesne, prečo sa vlastne volajú inak, keď majú chuť rovnakú.
Kyslé mlieko z Kaukazu
Prvým mliečnym výrobkom je kefír, ktorý pochádza z Kaukazských hôr. Najčastejšie sa vyrába z kozieho, kravského alebo ovčieho mlieka, a takzvaného kefírového zrna. Postup jeho prípravy je založený na kvasení tradičnej kefírovej kultúry, ktorej základom je Tibetská huba. Jeho konzistencia je prirovnateľná k riedkemu jogurtu. Určite ste si pri jeho konzumácii uvedomili aj to, že má jemne perlivú chuť. Snáď najvhodnejším je pre ľudí, ktorí trpia intoleranciou na laktózu. Kefír totižto obsahuje vzácne baktérie, ktoré neškodia, práve naopak, spôsobujú ľahkú stráviteľnosť. U nás je skvelým doplnkom k bryndzovým haluškám a v Turecku ho nazývajú „kef“, čo v preklade znamená pochúťka.
Zo zŕn čistý kefír
Niektorí ľudia sa domnievajú, že kefírové zrná by mali byť základom pre všetkých, ktorým záleží na ich zdraví. Tieto mliečne zrná sa najnovšie dajú kúpiť aj v internetových obchodoch. Ak si ich zakúpite, dajte ich do sklenej nádoby, najlepšie čistej zaváraninovej. Množstvo kefírových zŕn sa vám v nádobe bude pri správnej starostlivosti rozširovať. Cieľovú pásku prekročíte, ak vám tieto zrná vyrobia 0,5 litra kefíru na deň. Denná kúra pri výrobe domáceho kefíru je definovaná v pomere 1 diel zŕn k 5 dielom čerstvého mlieka. Ak nádobu prikryjete plátenou vreckovkou a necháte ju pri izbovej teplote, za 24 hodín budete mať hotové kefírové mlieko.
Kvalitný proteín – cmar
Výroba ďalšieho podobného výrobku, cmaru, je podstatne odlišná. Namiesto mlieka sa začína maslom, ktoré sa spracúva zo smotany. Do cmaru prechádza viac tukových guličiek, ktorými sú niektoré špecifické bielkoviny. Samozrejme, že aj tento nápoj má svoje špecifické výhody. Cmar je vlastne kvalitný, tekutý proteín, ktorý sa odporúča najmä športovcom a ľuďom, ktorí držia diétu. S kefírom má spoločnú jemne štipľavú alebo perlivú chuť.
Klasika v chladničkách
Snáď najznámejším a najčastejším kyslým mliekom v chladničkách je acidofilné mlieko. Získava sa kysnutím pomocou Lactobacillus acidophilus, z čoho je odvodený aj samotný názov. Narozdiel od klasického mlieka je ľahšie stráviteľné, pretože sú v ňom prítomné mliečne kultúry, ktoré premieňajú mliečny cukor na kyselinu mliečnu. Ničí choroboplodné mikroorganizmy v žalúdku, a taktiež zabraňuje ich opätovnému vytvoreniu. Acidofilné mlieko sa používa aj pri príprave hrnčekového koláča, lievancov alebo langošov, aj napriek tomu, že je spomedzi vyššie spomenutých najkyslejšie.
Ilustračné foto: pixabay.com