Čo si nesmiete zabudnúť zobrať na lyže
Pri balení na poriadnu lyžovačku je dôležité nič nezabudnúť, a to platí aj v prípade stravy. Ak idete niekde do hotela s all inclusive alebo pol penziou, máte o stravovací režim postarané. Ale čo si zbaliť ak ste odkázaní sami na seba?
Táto zásada platí pri každej jednej dovolenke. Dajte si však pozor, aby ste toho jedla nenabalili toľko, že ho budete potom ešte ťahať späť domov.
Deň by ste mali zahájiť s niečím, čo vás posilní a dodá vám energiu. Najlepší je jogurt s ovsenými vločkami, cereálie s mliekom, ovsená kaša s medom, vlašskými orechmi alebo drobným ovocím. Vajíčka sú tiež dobrou voľbou a to v akejkoľvek podobe. Ak máte zdravý metabolizmus, dajte si pokojne aj párky. Veď na svahu nahromadené kalórie isto zhodíte, o to viac, ak ste snowboardista.
Po výdatných raňajkách je čas obliecť sa do lyžiarskeho. Najvhodnejším riešením je zvoliť termo lyžiarske oblečenie, ktoré je vzdušnejšie a nespôsobuje nadmerné potenie. Hrubé ponožky, mikina, oteplováky a lyžiarska bunda sú snáď každému lyžiarovi už dobre známe. Pre svoju vlastnú ochranu nezabudnite určite prilbu a okuliare. Mňa osobne prilba neraz ochránila pred škaredým zranením.
Na svah si zo sebou pribaľte aj nejakú tú sladkú tyčinku, predovšetkým ak máte deti, a veľa veľa horúceho čaju v termoske. Najvhodnejšie sú zelené, čierne alebo ovocné čaje. Pitný režim je dôležitý aj v zime, nielen v lete. Čistá voda v plastovej fľaši nie je najlepším riešením, pretože na svahu sa veľmi rýchlo ochladí, niekedy až zamrzne, a vy istotne nechcete byť na lyžovačke chorí, že nie?
Obed sa na lyžovačke veľmi ťažko podáva. Veď predsa nebude variť na snehu pri lyžiarskej zjazdovke. A tak, ak nemáte ubytovanie iba pár krokov od lyžiarskeho strediska alebo priamo v ňom, ste nútení niečo si objednať v bufete. Je pravda, že niektoré strediská majú veľmi dobrý výber jedál. Doprajte si horúcu polievku, ideálne slepačiu, aby ste neprechladli. Ak chcete brázdiť zjazdovky aj poobede, ako druhé jedlo si nedávajte nič ťažké, vyhnite sa predovšetkým klobásam, škvarkám alebo hamburgeru. Z kuracieho mäsa so zeleninovou oblohou a ryžou vám určite nevoľno nebude.
Pokiaľ nie ste ochotní platiť za predražené jedlo v bufetoch, zoberte si na svah do ruksaku napríklad tuniaka vo vlastnej šťave s nakrájanou zeleninou a bielym pečivom. Ak ste priaznivcom zdravého životného štýlu zvoľte, samozrejme, rovnako tuniaka vo vlastnej šťave a k nemu tmavé alebo celozrnné pečivo. Ako drobnosť na zahryznutie si zvoľte očistené kúsky kalerábu alebo mrkvy, tekvicové či slnečnicové semienka a veľmi obľúbené ovsené müsli koláčiky nazývané rakvičky.
Po celodennej lyžovačke si isto zaslúžite varené víno alebo niečo tvrdé spolu s priateľmi. Veď aj zajtra sa ešte dosýta vylyžujete. Na večeru si dajte čokoľvek, po čom vaše srdce zatúži. Hovorí sa, že jesť ovocie večer nie je ideálne, ale večer vlastne nie je vhodné jesť nič, pretože zo všetkého sa priberá. Očistiť veľa druhov ovocia cez deň sa na lyžovačke jednoducho nedá stihnúť, no keďže väčšina lyžiarskych stredísk vypína vleky okolo štvrtej hodiny poobede, máte na očistenie misky ovocia kopu času. Vaše deti sa na ňu po náročnom dni strávenom na lyžiach vrhnú ako kobylky a o 5 minút v nej už nič nebude. Preto mám pre vás dobrú radu – nemyslite len na deti, ale aj na seba a očistite si nejaké ovocie tiež.
Ilustračné foto: pixabay.com