Bulgur – chutná príloha k čomukoľvek
Pozná to každý z nás. Dni, kedy presne nevieme, na čo máme chuť, no sme už prejedení všedných jedál. Ak vám už ryža ide „hore krkom“, skúste jej dvojníka, ktorý je na nerozoznanie od originálu – bulgur. Bulgur je skvelou alternatívou pre milovníkov ryže a obilnín, ktorí chcú skúsiť niečo nové. Je nenáročný na prípravu a famózny na chuť. Doplňte grilované mäso bulgurom alebo si uduste chutnú zeleninu a pridajte si k nej bulgur. Výnimočné rizoto uzrie svetlo sveta v priebehu 5 minút. Tak čo, ochutnáte ho?
Kde sa vzal a čo to vlastne je?
Bulgur je predvarená celozrnná pšenica, ktoré si svoju popularitu buduje aj v slovenských kuchyniach. Jeho výroba spočíva v tom, že sa pšenica „vyperie“, usuší a rozdelí na niekoľko častí, pomocou špeciálnych sít, podľa veľkostí zŕn. Je už tepelne upravená, takže ak dostanete chuť na bulgur, mnohokrát ho stačí iba zaliať vriacou vodou, alebo vývarom. Pri predváraní pšeničných zŕn sa škrob v nich obsiahnutý mení na jednoduché cukry a preto je bulgur pre náš žalúdok ľahšie stráviteľný.
Pôvodom je tento dvojník ryže zo Stredomoria. Ak ste však niekedy navštívili Turecko alebo arabské krajiny, tam túto obilninu využívajú kuchári na dennom poriadku. A radi. Je tiež základnou surovinou v indickej kuchyni či v krajinách severnej Afriky. Zaujímavý je aj fakt, že pokrm podobný bulguru si ľudia vychutnávali už takmer pred 4 tisíckami rokov. Záznamy archeológov tvrdia, že práve bulgur mohlo byť prvé jedlo našich predkov, ešte z čias Babylonskej ríše. Neskôr sa objavil v Egypte aj v Ríme.
Prečo by ste mali bulgur zaradiť do vášho jedálnička?
- obsahuje vitamíny a minerály, ako fosfor, horčík, selén, železo
- obsahuje účinné látky: omega 3 a 6 mastné kyseliny, kyselinu listovú, kyselinu panthoténovu, betakaroténm, vodu, sacharidy
- je bohatý na vlákninu a to pomôže najmä tým, ktorí trpia hnačkou alebo naopak nepríjemnými zápchami
- vďaka obsahu jednoduchých cukrov je pre telo ľahšie stráviteľný, po jeho konzumácii sa nemusíte báť nadúvania
- detoxikuje hrubé črevo
- zrýchli metabolizmus a trávenie tukov a cukrov
- je veľmi dobrý pomocník pri znižovaní hmotnosti
- dokáže zahnať vlčí hlad a optimalizovať hladinu cukru v krvi
- upokojí napätý nervový systém
Ako si bulgur pripraviť aj v pohodlí domova?
Samotná príprava bulguru je veľmi jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Pripraviť si ho môžete tak, že ho v pomere 1:2 zalejete vriacou vodou, prípadne vývarom. Môžete si z neho pripraviť rýchle rizoto, pridať ho ako cestovinu do polievok alebo si z neho urobiť chutnú prílohu k pečenému mäsu. Ak doň nasekáte aj petržlenovú vňať, vaše chuťové poháriky budú spokojné. Výber je len na vás a vašich preferenciách.
V závislosti od krajiny, v akej sa pripravuje, doň pridávajú aj hrozienka či restovanú cibuľku. Ak ste skôr na sladké jedlá, pokojne si z neho uvarte sýtu a sladkú kašu. Zároveň je skvelý člen mixu zeleniny a syru v rlôznych šalátoch.
Presvedčili sme vás k tomu, aby ste dali bulguru šancu? Ak ste práve v štádiu zhadzovania nadbytočných kilogramov alebo len hľadáte alternatívu k ryži, či zemiakom, tak to s pokojným svedomím skúste!