Chia semienka plné výhod
Máte pocit, že ste stále vyčerpaní a chýba vám energia? Môže to byť jarná únava, ale aj nevhodná strava, málo pohybu alebo náročná práca. Zoznámte sa s malými zázračnými semienkami s názvom chia (čia). U nás zatiaľ nie sú až také známe, no športovci a vyznávači zdravého životného štýlu ich určite s obľubou zaradzujú do svojho jedálneho lístka. Urobte tak aj vy.
Chia semienka poznali a využívali už starí Aztékovia a Mayovia. Používali ich na zvýšenie výkonnosti počas dňa. Pre ich pozitívne účinky na zdravie ich dokonca považovali za posvätné jedlo. Pred pár rokmi sa dostali aj k nám a právom sa stali hitom zdravej výživy a bio potravín.
Chia semienka pripomínajú náš mak, no pochádzajú z rastliny s názvom šalvia hispánska, ktorá rastie najmä v horských oblastiach Mexika a Južnej Ameriky. Sú schopné absorbovať viac ako deväťnásobok svojho objemu vo vode. Vytvoria akýsi gél, ktorý spôsobuje pomalý prestup sacharidov do tela. Sacharidy sa tak pomalšie menia na glukózu, ktorú využívame ako zdroj energie. Takto si telo udržuje pocit plnosti po dlhú dobu. Spomínané spomalenie premeny podporuje u ľudí budovanie vytrvalosti. Chia semienka pomáhajú športovcom nabiť sa na vytrvalostné typy pohybu, zvýšia svoj príjem živín a zároveň znížia príjem cukru. Niektorí si z nich pripravujú energizujúci nápoj, ktorý zároveň slúži aj ako jedna porcia jedla.
Chia semienka obsahujú živiny dôležité aj pre zdravie kostí. Možno ich považovať za vynikajúci zdroj vápnika pre ľudí, ktorí nejedia mliečne výrobky. Obsah vápnika je totiž až päťnásobne väčší ako v mlieku. Tieto semená majú okrem toho bohaté zásoby bielkovín, vlákniny, antioxidantov, esenciálnych aminokyselín, omega 3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, draslík, železo, fosfor.
Ďalšie pozitívne účinky na zdravie
- stabilizujú hladinu cukru v krvi,
- znižujú vysoký krvný tlak,
- znižujú hladinu cholesterolu v krvi,
- pomáhajú chudnúť bez pocitu hladu,
- zvyšujú psychickú koncentráciu a pozornosť,
- podporujú dobrú náladu a pamäť,
- podporujú detoxikáciu organizmu,
- podieľajú sa na budovaní tenkých svalových vlákien,
- pomáhajú v boji proti Alzheimerovej chorobe,
- majú protirakovinové vlastnosti.
Pravidelná konzumácia semienok má okrem zdravotných aj estetické prínosy, hlavne zlepšenie pleti, vlasov a nechtov. Jedením týchto semienok si môžeme zlepšiť zdravie už za niekoľko týždňov, avšak aj tu platí pravidlo – všetko s mierou. Chia semienka totiž znižujú krvný tlak. Pozor si teda musia dávať ľudia s nízkym tlakom. Vyhnúť by sa im mali aj ľudia so srdcovými problémami.
Chudnutie s chia semienkami
Ako už bolo spomenuté vyššie, ak sa chia konzumujú spoločne s cukrami, spomaľujú premenu sacharidov na jednoduché cukry, ktoré sa potom usádzajú v tukových bunkách. V dôsledku toho sa energia z potravy uvoľňuje dlhší čas, bude vám teda slúžiť dlhšiu dobu. Oddiali sa aj potreba ďalšej porcie jedla, takže zjete celkovo menej ako obvykle. Chia semienka pomáhajú pri chudnutí aj vďaka vysokému obsahu vlákniny a bielkovín. Vláknina absorbuje veľké množstvo vody a rozšíri sa. Napučiava v žalúdku, čo spôsobuje zvýšenie pocitu plnosti. Proteíny v chia semenách prispievajú k znižovaniu chuti do jedla. No pozor, iba samotným pridávaním semienok do jedálnička nezredukujete svoju hmotnosť. Na to sú potrebné aj ďalšie zásahy do životosprávy, ako napr. zmena životného štýlu, úprava spánkového režimu, cvičenie alebo iné telesné aktivity.
Široké využitie chia v kuchyni
Chia semienka nemajú výraznú chuť, takže je veľmi jednoduché pridať ich takmer do čohokoľvek a začleniť ich do vášho jedálnička. Ľahko príjmu chuť potravín, s ktorými sa spoja. Môžete ich kombinovať aj s tekutinami. Chia semená majú schopnosť absorvovať vodu a v spojení s tekutinou vytvárajú špecifický gél. Táto napučiavacia schopnosť sa dá výborne využiť pri zahusťovaní omáčok a prívarkov. Či už pomleté alebo celé, môžete ich použiť aj do fašírok namiesto strúhanky, ako obaľovaciu zmes na mäso, prísadu do pečiva, či dokonca do pečenia namiesto vajec. Semiačkami môžete posypať svoje obľúbené jedlo či šalát. Veľmi vhodné sú aj ako prísada do kaší, pudingov, jogurtov, džúsov, mixovaných nápojov a šejkov. Môžu sa jesť surové, lepšie využitie však majú, ak sa nasucho jemne opražia a pomelú. Pražené chia semiačka sa používajú aj ako príloha k ryži.
Chia semená môžu byť skladované roky bez zmeny chuti, vône i nutričnej hodnoty. Kúpiť si ich môžete v bio potravinách, lekárňach, alebo cez internet. Sú bezlepkové. Denne sa odporúčajú skonzumovať 2 až 3 kávové lyžičky semienok.
Pestovanie chia semienok je pomerne náročné, už len tým, že si vyžaduje určitú nadmorskú výšku. Nepoužívajú sa však žiadne pesticídy ani hnojivá.
Ako si pripraviť nenergetický chia nápoj
Je to veľmi jednoduché. Do pohára s čistou vodou pridáme 1 ČL chia semienok a necháme 10 – 15 min. postáť. Pokiaľ chcete sladkú verziu, namiesto vody použite džús, resp. čerstvú ovocnú šťavu.
Foto: pixabay.com