ČlánkyMagazínZdravie

Jarná detoxikácia

Jar je tu v plnej kráse a práve teraz je čas na to, aby sme po dlhej zime zregenerovali a očistili svoj organizmus. Najlepšie je detoxikovať sa cvičením a aktívnym pohybom, no pri jarnej očiste pomôže aj správny výber stravy. Uľahčite si to pri vašom jarnom detoxe aj našimi radami.

carrot-1282799_1280Počas chladnejších mesiacov máme tendenciu sa jednoducho stočiť do klbka na pohovke a nehýbať sa. Aj keď je to veľmi pohodlné, nedostatok pohybu môže spôsobiť stagnáciu v tele, a to postupne vedie k toxickému nahromadeniu látok, ktoré nášmu telu vôbec neprospievajú. Ak sa takéto látky nahromadia, môžete sa cítiť unavení, boľaví či preplnení. To všetko sú dôvody, prečo by sme sa mali zapojiť na jar do prečistenia tela. Práve toto obdobie je na takýto reset ako stvorené. Okrem pohybu je to aj čas na vypratanie všetkých ťažkých a nezdravých jedál, ktoré sa vám za posledné týždne nahromadili v chladničke.

Pite veľa čistej vody

Dostatočné množstvo vody je samozrejmosťou každého jedného dňa. Počas jarného detoxu začnite každý deň pohárom vody izbovej teploty s čerstvou citrónovou šťavou. To vám pomôže vyčistiť pečeň, pripraviť systém pre správne trávenie počas dňa a zároveň hydratovať telo. Pečeň môžete rovnako očistiť aj pitím bylinných čajov, akými sú rozmarín lekársky či pestrec mariánsky a naopak, na prečistenie obličiek je vhodná žihľava dvojdomá, brusnice a šípky.

Tri jedlá za deň

Každé jedlo, ktoré za deň zjete, by malo obsahovať aspoň jednu z týchto surovín – surový cesnak, grapefruit, avokádo, repa, mrkva, artičoky. Môžete tiež pridať korenia ako kurkumu, rascu, kajenské korenie a koriander. Všetky, podobne ako voda s citrónom, podporujú správne trávenie.

Dajte si pozor na…

Ak chcete, aby bola detoxikácia úspešná, určite sa vyhnite lepku, mliečnym výrobkom, cukru v rôznych podobách a iným spracovaným potravinám. Tieto potraviny sú ťažko stráviteľné, a preto budú potrebovať pomoc vášho imunitného systému a ďalších systémov potrebných na detoxikáciu. Zo svojho jedálnička rovnako vylúčte aj kávu a alkohol.

smoothie-729923_1280Včasné večere

Večera by mala byť najmenším a najľahším jedlom dňa. Pripravte si varenú zeleninu alebo ľahkú polievku, ktorá okrem iného zahreje váš organizmus. Vyskúšať môžete aj vynikajúce a chutné smoothies, ktoré sa dajú vyrobiť skoro zo všetkého. V porovnaní s tradičnými ovocnými a zeleninovými šťavami sú nielen chutnejšie, ale aj výživnejšie, a to hlavne preto, že obsahujú viac vlákniny ako šťavy. Snažte sa jesť večer okolo siedmej hodiny, neskôr už nie. Nezabúdajte ani na dostatočný spánok.

Tehotné a dojčiace ženy, deti mladšie ako 18 rokov, starší nad 70 rokov a ľudia so špecifickými ochoreniami by sa pred takouto detoxikáciou mali najskôr poradiť so svojim lekárom.

zdroj: mindbodygreen.com

foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *