Jedli ste už ustrice?
Komu by sa teraz nepáčila predstava dovolenky niekde na Bahamách, kde je aktuálne plus 45 stupňov. Okolo vás iba šíre tyrkysové more, zvuk čajok a veľkolepých jácht a všade len žltá a teplá piesočnatá pláž, ktorá dotvára atmosféru vysnívaného Edenu na zemi. Relax ako stvorený pre vás. S vínkom v ruke, čerstvo vylovenými ustricami pokvapkanými citrónovou šťavou na tanieri a dobrou knihou by sa veru leňošilo výborne komukoľvek. Piesok, teplo ani more vám dať nevieme, no na ustriciach si môžete pochutnať aj v tejto treskúcej zime. Prijmete našej pozvanie?
Ustrica jedlá (Ostrea edulis) je živočích z rodu mäkkýšovcov, ktorý je v gastronómii veľmi populárny. Delikátne mäso je však z oboch strán chránené tvrdou vápenatou – lastúrou, ktorá môže mať až 20 centimetrov. Povrch lastúry je z vonkajšej strany drsný a má mliečnu až sivú farbu. Vnútorná strana je skôr jemná, hladká a perleťovo biela. Aby sa k mäsu hocikto nedostal, zväčša rôzni predátori, ktorí žijú v moriach, lastúra má na spojenie svojich dvoch častí aj kĺb, na ktorom je upevnený centrálny sval, ktorým sa otvára a zatvára. Životnosť lastúr sa líši, no mnohé môžu prežiť aj 20 rokov. Čo sa týka jedálneho lístka ustríc, živia sa iba drobnými čiastočkami z vody, ktoré sú schopné jednoducho prefiltrovať. Každá ustrica dokáže za jeden deň prefiltrovať od 30 do 50 litrov vody!
Pôvod tohto morského tvora je na pobreží Atlantického oceánu, v kanáli La Manche. Teraz sa už vyskytuje aj na východnom pobreží USA, kde sa vo veľkom zabývala. Obľubuje skôr teplejšie vody, preto sa jej tu tak páči.
Zaujímavosťou je, že táto malá potvorka je na jedálnom lístku už stovky rokov. Múdri Rimania mali ustrice vo veľkej obľube a povýšili ich chov až tak, že im stavali vlastné rybníky, z ktorých ich potom lovili. S rozvojom rybolovu v 18. a 19. storočí sa odchyt ustríc zväčšil, no čím väčší bol dopyt, tým menej ich v moriach bolo a tak sa začali hľadať nové spôsoby ich chovu. Aj umelé.
Najviac používanými druhmi sú ustrica jedlá, ustrica veľká, ustrica americká a ustrica menom olympia. Podľa jedného pravidla sú tie najlepšie ustrice vylovené v mesiacoch, ktoré majú vo svojom názve písmeno „r“. Najlepší spôsob, ako ich konzumovať je samozrejme čerstvé, pokvapkané citrónovou šťavou alebo šťavou z limetky. Pokiaľ idete ustrice konzumovať po prvýkrát, starostlivo si ich musíte vychutnať, pretože tento plod mora je považovaný za Francúzsku delikatesu číslo jedna. To, či právom, musí určiť každý za seba.
Ak ste sa rozhodli si more privolať aj v zime a navštívite supermarket, kde ustrice predávajú, všimnite si v prvom rade ich čerstvosť a zápach. Mali by byť lesklé a vlhké.Ustrice otvoríte tak, že jednoducho vpáčite nôž do najužšieho miesta lastúry a obidve časti by sa od seba mali ľahko oddeliť.
Pri samotnej konzumácii by ste mali postupovať takto: Ak už máte chutnú a mazľavú ustricu v ústach, neprehĺtajte ju hneď, trochu ju podržte na podnebí, „pováľajte“ ju v ústach, aby ste naplno ocenili jej chuť a textúru a pomaly ju prehltnite. O malú chvíľku by sa mal dostaviť gastro zážitok. Mäso má jemne slanú chuť a niektorí fajnšmekri tvrdia, že sa nedá charakterizovať, pretože niektoré druhy ustríc ani konkrétnu chuť nemajú.
Ilustračné foto:pixabay.com