Keď láska ide cez žalúdok: on píše recepty po východniarsky, ona pečie cheesecaky a spolu pripravujú aplikáciu plnú receptov

Hovorí sa, že láska ide cez žalúdok. Niekedy to môže znamenať, že jeden z dvojice si získa náklonnosť toho druhého vďaka svojim kulinárskym schopnostiam. Čo sa stane, ak sú však obaja v kuchyni ako ryba vo vode? To sme sa opýtali Klaudie Rimarčíkovej a Lukáša Sirovca, ktorí spolu tvoria pár a obaja inšpirujú k vareniu a pečeniu tisíce ľudí na Instagrame.

Možno ich poznáte aj vy – Lukáš vystupuje na Instagrame ako @chlop_v_kuchyni, Klaudia sa zas venuje pečeniu ako @klaudi_rimka.

Spoznali sa online, Lukáš urobil prvý krok: „Napísal som jej, že by sme mali pekné kučeravé deti,” spomína so smiechom. Klaudia však reagovala až na to, keď jej časom blahoželal k meninám.

Raňajky do postele

Ešte počas randenia som Lukymu pripravila ako prvé domáce müsli tyčinky, ktoré vraj mal rád, a následne to bol, samozrejme, cheesecake,” dodáva sympatická pekárka. Lukáš si nepamätá, aké jedlo pripravil Klaudii ako prvé. „Bolo ich už toľko, že prvé si veru nepamätám. Ale má rada všetky druhy omáčok na cestoviny odo mňa, takže tie robím často.  A od začiatku má raňajky do postele, nemôže sa sťažovať.”

laska ide cez zaludok klaudia a lukas
Láska ide cez žalúdok ♥
foto k článku: Klaudia R.

V kuchyni to má pár pekne podelené: vareniu sa venujú obidvaja, pečeniu len Klaudia. „Varenie ide Lukášovi dokonca lepšie ako mne. Neznášam šúpať zemiaky a inú zeleninu a strúhať syr . To ak môžem, nechávam na Lukyho.”

Sympatickej dvojice sme sa opýtali aj na obľúbenú kuchynskú pomôcku, ktorá nesmie chýbať. „Ja milujem ručný mixér a aj kuchynský robot. Obdivujem gazdinky, ktoré to dakedy zvládali bez týchto pomôcok. Moje ruky by to asi nezvládali,” priznáva Klaudia. Lukáš zas prakticky hodnotí: „Škrabka na zemiaky a otvárač na konzervy je skvelá pomôcka pre každého kuchára. A s obidvoma vecami sa dá otvoriť aj pivo.”

Recepty po východniarsky

Chlop v kuchyni si získava množstvo fanúšikov pre recepty, ktoré zdieľa. Lukáš sa pritom naučil variť z pragmatických dôvodov: „Keď už nebývate po maminkinom boku, tak musíte prežiť sám a ja som nerád hladný. A keď som nemal nikoho, len seba, tak som sa musel nejako k tomu odhodlať a nebolo to také ťažké. Aj preto si myslím, že naučiť sa variť vie každý. Nerobím nič zložité a používam bežné suroviny, ktoré má asi každý doma v chladničke. Praxou som sa naučil, ktorá bylinka pasuje ku ktorému mäsu či rybe a tým som sa trochu zdokonalil. Aj moji fanúšikovia majú záujem o rýchle a jednoduché jedlá, špeciálne miesto majú pomazánky.”

Kuchárskym vzorom je preňho jeho mamka, zároveň však Lukáš dodáva, že vlohy má aj po otcovi, ktorý bol kuchárom na vojne.

Pri návšteve profilu Chlop_v_kuchyni musíte rátať s tým, že nájdete recepty písané po východniarsky. Nárečie mu však vôbec neuberá na popularite. „Pre mňa je prirodzenejšie písať ich po východniarsky, ťažšie ich je prepísať z nárečia do slovenčiny,” priznáva Lukáš.

Záľuba, ktorá baví 

K vytvoreniu účtu na Instagrame ho motivovala Klaudia. „Followeri mojej krásne snúbenice chceli nejaký recept odo mňa, keďže jedlo zdieľala u seba. A potom chceli viac a viac, tak som sa nechal ukecať na svoj profil.” Podobne so sociálnymi sieťami začínala aj Klaudia. „Ľudia sa zbierali, písanie receptov bola pre mňa už bežná vec a začínalo ma to čím ďalej, tým viac baviť.”

Pre Lukáša je varenie a instagramový účet záľubou, pretože, ako on sám vraví: „Jedenie je moje hobby.” Okrem varenia má aj normálnu prácu a za sebou aj pár spoluprác. „Keď mi občas príde pivko, tak sa poteším,” dodáva so smiechom.

Pre Klaudiu je to mix záľuby aj práce, pretože pečie cheesecaky na objednávku. „Piecť som sa naučila od mojich starých mám, ktoré boli výborné domáce cukrárky a mňa to chytilo tiež, no v neskoršom veku. Nezačínala som s víziou, že pečenie raz bude aj prácou. Baví ma skúšanie nových chutí a kombinácií, keď môžem koláčiky dozdobiť a ,nastajlovať‘ podľa vlastnej fantázie a predstáv. Je to pre mňa veľký relax.

Šikovná cukrárka sa rada inšpiruje aj prácou iných cukrárok, veľa tipov a trikov sa naučila od Adriany Polákovej, s ktorou sa aj stretla osobne.

Spoločný projekt mladej dvojice

Láska k jedlu je aj častou témou ich rozhovorov. „Ale iba preto, lebo Lukáš je 99 % času hladný,” vysvetľuje so smiechom Klaudia. Aktuálne pracujú aj na spoločnom projekte.

„Keďže už dlhé roky pridávam na Instagram recepty, už to na mojom profile vôbec nie je prehľadné, dostať sa k starým receptom trvá dlho a zapadajú prachom. Preto mi napadlo urobiť nie knižku, ale aplikáciu, kde budú všetky moje aj Lukášove recepty pekne pokope. Okrem toho tam budú aj rôzne rady a tipy pri pečení, vlastný nákupný zoznam a ďalšie vymoženosti na uľahčenie pečenia,” približuje Klaudia.

laska ide cez zaludok klaudia a lukas

Sympatický pár sa okrem spoločnej aplikácie, ktorá nahradí kuchársku knihu, teší na vlastnú svadbu a čoskoro sa z nich stanú aj rodičia. My im ďakujeme za rozhovor, želáme im veľa chutných receptov a tešíme sa na aplikáciu.

Láska ide cez žalúdok – Klaudia a Lukáš sú toho pekným príkladom. S gastronómiou môžu byť späté aj životné ciele – prečítajte si rozhovor s Petrom a Michaelou, ktorí si otvorili vysnívané bistro počas pandémie.

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *